Yeteneksiz misiniz?

Hiçbir işte başarılı olamadıklarını düşünen insanlar, kendilerine bunu söylediklerinde neden sinirleniyorlar? Bunu kabullenemiyorlar mı? Birçok sebebi olabilir. Herkesin kendine göre nedenleri olabilir. Bazıları geçerlidir. Ancak çoğu sebep, bahaneden öteye geçemez. Bir işle uğraşmamak için üretilen çeşitli bahaneler, insana yarardan çok zarar verir. “Yeteneksiz misiniz?” diye sorulursa nasıl cevap vereceğiz? Bir konuda yetenekli olsak bile yeteneğimizi diğer insanlara gösterme mecburiyetimiz var mı?

Yetenek nedir?

Yetenek nedir? Bir kimsenin bir şeyi anlama, yapabilme ya da bir etkiyi alabilme yeterliliği, gücü demektir. Neyi nasıl anladığımızı biliyor muyuz? Bazı şeyleri diğerlerinden daha iyi yaptığımızın farkında mıyız? Yeteneklerimizin farkında mıyız yoksa yeteneksiz miyiz?

Yeteneklerimi keşfetmek istiyorum!

Keşif güzel bir şey. Bulunmayanı bulmak, bunun sayesinde bilinmeyeni bilmek bir fark yaratıyor. Çevremizdekilerin hakkımızda bilinmeyen şeyleri bilmesi, keşfedemediğimiz özellikleri keşfetmesi oldukça zordur. Dolayısıyla iyi özelliklerimizi, yeteneklerimizi keşfetmek bize kalmıştır.

Kendimi keşfedemiyorum demeyi bırakıp bir şeyler denemenin zamanı geldi. Deneyebileceğimiz etkinlikleri, bize mantıklı gelen şeyleri uygulayarak neyi sevip sevmeyeceğimizi denedikten sonra anlayabiliriz. Güzel bir araştırmadan sonra denemek istediğimiz şeyleri denemeliyiz.

yetenek, hiçbir spora yeteneğim yok, başarılı olduğum alanlar, müziğe yeteneğim var mı, hangi konuda yetenekliyim testi,
hangi alanda yetenekliyim bilmiyorum,
yetenek testi yap,
yeteneklerimizi nasıl fark ederiz,
insanların yetenekleri nasıl belirlenir,
neyde yeteneğim var,
hangi sanata yeteneğim var

Hiçbir spora yeteneğim yok!

Spor yapmak sağlığımız açısından oldukça önemli bir etkinliktir. Spor çeşitleri oldukça fazladır. Bu çeşitlerden hangisinden zevk alıyorsak onu yapmamız gerekmektedir. Diğer türlüsü vücudumuza eziyet etmekten öteye geçmeyecektir. Yapılan sporun vücudumuza etkisini arttırmak istiyorsak bunu düzenli bir şekilde uygulamamız gerekmektedir.

Spor yapmak için gereken özellikler arasında yetenek bulunmamaktadır. Eğer bir kişi, profesyonel bir sporcu olmak istemiyorsa, sporu sadece zevk almak ve vücudunu rahatlatmak için yapmalıdır.

Müziğe yeteneğim var mı?

Bunu bilmenin tek bir yolu müzik kursuna kaydolmaktır. İnsanlarla konuşarak, çevremizdekilerin yorumlarıyla anlaşılmaz. Hoşunuza giden, çalabileceğinizi düşündüğünüz bir müzik aletini satın alıp, kurs eşliğinde çalışmaya başlamalısınız. Bundan zevk alıyor ve başarabildiğinizi görüyorsanız o zaman yeteneğiniz var demektir. Ancak başarısız olduğunuzu düşünüyorsanız biraz daha sabretmelisiniz. Belki de yeterli seviyeye ulaşmamışsınızdır. Kendinizi müzik kursuna gitmeye zorluyorsanız, daha fazla çabalamanın bir anlamı yok.

Başarılı olduğum alanlar

Yaptığın işlerin sonucunda kendini mutlu ve huzurlu hissediyorsan o işleri yapmaya devam etmelisin. Çünkü o işlerde başarılı olma ihtimalin çok yüksek. Bu ihtimali değerlendirip, yaptığın işlere sıkıca sarılıp pür dikkat yapmaya devam etmelisin. Günden güne o işi daha iyi yaparak o konuda uzman olabilirsin.

Bir konuda uzman olmak için zamanımızın çoğunu o konuya ayırmalı ve detaylarını oldukça ayrıntılı bir şekilde bilmemiz gerekmektedir. Herhangi bir konuyu uzmanlık derecesinde bilmiyorsak veya bilmediğimizi düşünüyorsak, bunu bir an önce sorgulamalı ve hangi konuya ilgi duyduğumuzu bulabilmek için harekete geçmeliyiz.

Yapmayı sevdiğimiz şeyler ve yapabildiğimiz şeyler birbirlerinden farklı mı? Yapmayı sevdiğimiz ancak doğru yapamadığımız şeyler var mı? Evet var ve bu yaptığımız şeylerde oldukça zevk alıyoruz. Yapabiliyorsak ve bunları yaparken kendimizi iyi hissediyorsak, bu işte yetenekliyiz demektir. Yani yeteneksiz misiniz diye sorulduğunda artık verecek bir cevabımız var.

Yetenek ile alakalı daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Kişisel gelişim yazılarımı okumak için sitemizde gezinmeye devam edebilirsiniz.

“Yeteneksiz misiniz?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir