Tüketim

Tüketim çılgınlığı son zamanlarda dünyamızda olan bir şey. Tüketmeyi bilmediğimizi gösteren bu durum, tüketimi öğrenmemiz gerektiğini gösteriyor. Herkesin tükettiği kendinedir kardeşim sana ne diyecek olursanız buna karşı çıkarım. Çünkü bu zihniyetin benim de soluduğum oksijeni tüketmesini istemiyorum. Kişisel gelişim için önemli olan bu konu hakkında yazıma başlıyorum.

Tüketim olmasın mı?

Tüketelim tabi tüketelim. Tüketmeden nasıl deşarj olacağız? Nasıl mutlu olacağız? Nasıl yaşayacağız? İhtiyacımız olduğu kadarını tüketelim. Tüketim fazlası ürünlerimizi depolayalım. Depolayamıyorsak paylaşalım. Paylaşmayacak kadar cimriysek, kendimize gerektiği kadarını edinelim. Başkalarına da kalsın.

Hep aynı şeyleri mi kullanalım? Dünya gelişiyor biz gelişmeyelim mi? Gelişelim. İlerleyelim. Ama önce kendimizi bilelim. Dünyanın en iyi telefonunu kullanmak isteyebiliriz. Peki biz en iyisine layık mıyız? Hayalimizdeki araba için ödeyemeyeceğimiz borçlara gerek var mı? Kendimizi bir anlığına tatmin etmek için hayatımızın geri kalanını niye heba ediyoruz? Unuttuğumuz birşey var. Aldıklarımız eskiyecek ve hep yenisini isteyeceğiz. Yenisini aldıktan sonra bir yenisi daha çıkacak ve onu da isteyeceğiz. Hiçbir zaman tam olarak tatmin olmayacağız. Elimizdekilerle yetinmeyi öğrenmeliyiz. Kullanabildiğimiz kadar kullanmalıyız ve gerçekten ihtiyacımız olduğunu anladığımız zaman almalıyız. ;

Ürettiklerimizi tüketelim!

Birşeyler üretmeliyiz. Öğrendiklerimizi, kendi tecrübelerimizle harmanlayarak yeni şeyler yaratmalıyız. Kendimiz için, ailemiz için, insanlık için birşeyler yapmalıyız. Yaptıklarımızı paylaşıp eleştirilmeliyiz. Hatalarımızı düzeltip daha iyisini yapmalıyız. Kendi yaptığımız yemeğin tadı daha güzel gelir kendimize değil mi? Kendi ürettiğimiz şeyleri tükettikçe aynı hisse kapılacağız. Üretimimiz arttıkça tüketimimiz azalacak demiyorum. Daha vicdanlı kullanacağımızı düşünüyorum. Çünkü kendi emeğimiz..

“Tüketim” üzerine bir yorum

  1. İçeriğe eklediğiniz fotoğraf çok hoşuma gitti 🙂 Tüketim zamanımızın ve geleceğin hastalığı. Bir tarafta açlıktan ölen insanlar varken tokluktan yemeğin üstüne soda içen insanları düşündükçe utanıyorum…

Yorum yapın