Stres

Kişisel gelişim serüvenimiz boyunca her zaman sahip olduğumuz stres, vücudumuzda hep olan ve yapmak istemediğimiz ama yapmak zorunda olduğumuz şeyleri yaptığımızda bizi oldukça rahatsız eden, yok sayamayacağımız ama başa çıkabileceğimiz bir şey.

Stres Kontrolü

Hayatımızın her döneminde çeşitli zorluklarla karşılarız. Bir zorluğu aştığımız zaman, bir başkasıyla da uğraşacağımızı biliriz. Ama zamanını bilemeyiz. Ne ile ne zaman ve nerede karşılaşacağımızı bilemediğimiz için o zorluğun sonucu hakkında da pek bilgi sahibi olamayız. Doğal olarak bu durum bizi kaygılandırır ve var olan stresimizin artmasına yol açar. Bu durumla başa çıkmanın bir yolu, neyin ne zaman ve nasıl olacağını tahmin etmeyi bırakıp, olacak olan şeyin biz istesek de istemesek de olacağını kabul etmektir. 

Stresine hakim ol!

Günlük hayatımızda zorlandığımız bazı işler var ve bunlar hep olacaklar. Bu gibi işlerin stres seviyemizi arttırıp bizi olumsuz etkilemesini istemiyorsak onu kontrol altında tutmalıyız. Eğer hangi işte ne derece zorlanabileceğimizi biliyorsak, o işi önceden kafamızda planlamalı ve o işi yapabildiğimizi hayal etmeliyiz. Böylelikle o işi yapabildiğimizi beynimize kabul ettirebilir ve işi yapacağımız sırada stresimizin artışını dengeleyebiliriz.

Fazla stresli olduğumuzu düşünüyorsak, daha kaliteli ve mutlu bir yaşam için stres seviyemizi düşürmeye çalışmalıyız. Nasıl olacağı ise tamamiyle bize bağlı. Kendimizi iyi hissettiğimiz alanlarda, mutlu hissettiğimiz insanlarla gün içerisinde daha fazla vakit geçirmeliyiz. Böylelikle hem kendimize hem de biz mutlu olacağımız için bizi mutlu hissettirenleri mutlu etmiş olacağız.

Kendine zarar vermekten vazgeç.

İnsan vücuduna zararı olan alışkanlıklara sahip olanlar, bunların kendi streslerini azalttığını ve bu sebeple kendilerini iyi hissettiklerini belirtiyorlar. Evet bu doğru. Ama bir yere kadar. Yapay şekilde stresimizi düşürmeye çalışırsak, stresimize karşı bir savaş açmış oluruz. Biz onu yenmeye çalıştıkça o daha çok zarar verecektir vücudumuza. Daimi mutluluk yerine geçici mutluluğu tercih etmekle en büyük zararı vermiş oluruz vücudumuza. Bu yüzden bize zarar veren alışkanlıklardan uzak durup, mevcut stres seviyemizin azalması için onunla birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz.

Neyin bizi nasıl mutlu edeceğini bilmiyoruz. Denememiz gereken birsürü şey var bu dünyada. Bizi iyi hissettirecek olan şeyleri bulup kendi hayatımıza entegre etmeliyiz. Böylece hayatımızı değiştirip hergün gelişeceğiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir