Bilgisayar Mühendisliği Olan Üniversiteler

Bilgisayar mühendisliği ülkemizde birçok üniversitede bulunan bir mühendislik bölümüdür. Bu kadar fazla bulunmasının sebebi ise ihtiyacın fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Dünya üzerinde de birçok üniversitede bulunmasının ana sebeplerinden birisi de budur. Bu yazıda bilgisayar mühendisliği olan üniversiteler hakkında yazılmıştır.

Türkiye’de Bilgisayar Mühendisliği Olan Üniversiteler

Ülkemizde bulunan üniversiteler arasında en iyi bilgisayar mühendisliği bölümüne sahip olan üniversite Koç Üniversitesi‘dir. Buraya başvurmak isteyen bir öğrencinin İngilizce eğitim verilen özel bir üniversite olduğunu bilmesi gerekmektedir. Tam burslu bilgisayar mühendisliği bölümünün başarı sıralaması 208’dir.

Boğaziçi Üniversitesi bu sıralamada ikinci sırada yer almaktadır. İngilizce bilgisayar mühendisliği eğitimi verilen bu üniversitede başarı sıralaması 623’dür. İstanbul gibi güzel bir şehirde bulunması da ayrı bir avantajdır.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi bu sıralamada üçüncü sıradadır. Bilgisayar mühendisliği eğitimini İngilizce veren, Ankara’da bulunan bir kurumdur. Başarı sıralaması 917’dir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ise bu sıralamada dördüncü sırayı almaktadır. Ankara’da bulunan bu üniversite devlet üniversitesidir. İngilizce eğitim verilen bu üniversitede bilgisayar mühendisliği başarı sıralaması 2176’dır.

Beşinci sırada ise Koç Üniversitesi‘nin %50 burslusu bulunmaktadır. Başarı sıralaması 3111’dir.

Bu sıralama YÖK tarafından belirlenen bir sıralamadır. Geçen sene yerleşen adayların yerleşme puanları dikkate alınmıştır. Her sene yapılan sınavlara göre puanlar değişmektedir. Ancak üniversite bölümlerinin sıralamalarında çok büyük değişiklikler olmamaktadır.

Türkiye’nin ilk beş Bilgisayar Mühendisliği bölümü hakkında bilgi verilmiştir. Bu üniversitelerin eğitimleri oldukça iyidir. Ancak öğrenci bu konuda kendini geliştirmek istediği sürece faydasını görecektir. Bilgisayar mühendisliği bölümünü seçecek olan öğrencinin bunu gerçekten isteyerek yapması, onun geleceği açısından oldukça önemlidir.

Bilgisayar Mühendisliği taban puanları için –> https://www.universitego.com/bilgisayar-muhendisligi-2019-taban-puanlari-ve-basari-siralamalari/

Dünyada Bilgisayar Mühendisliği

Dünyanın en iyi bilgisayar mühendisliği bölümüne sahip olan üniversite, Çin’de bulunan
Tsinghua Üniversitesi‘dir. Bu üniversite dünya sıralaması 64’dür.

Bu listede ikinci sırada olan üniversite Texas–Austin Üniversitesi‘dir. Amerika’da bulunan bu üniversitenin dünya sıralaması 32’dir.

Listenin üçüncü sırasında ise Nanyang Technological University bulunmaktadır. Singapur’da bulunan bu üniversitenin dünya sıralaması 55’dir.

Okuması bir hayli zor olan Massachusetts Institute of Technology üniversitesi bu listede dördüncü sırada yer almaktadır. Cambridge (Amerika) ‘da bulunan bu üniversite dünyanın en iyi ikinci üniversitesidir.

National University of Singapore bu listede beşinci sıradadır. Singapur’da bulunan bu üniversitenin dünya sıralaması 43’dür.

Dünyanın en iyi üniversitesi olan Harvard Üniversitesi, bilgisayar mühendisliği bölümü sıralamasında yedinci sırada yer almaktadır.

Listenin devamındaki üniversiteleri merak edenler için –> https://manuegitim.com/dunyanin-en-iyi-bilgisayar-muhendisligi-universiteleri/

Bilgisayar Mühendisliği konusundaki yazım için –> https://www.yalcingolayoglu.com/bilgisayar-muhendisligi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir