Yazılım Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği ile karıştırılan bir mühendislik dalıdır. Bilgisayar Mühendisliği ile farklı olan Yazılım Mühendisliği, adından da anlaşılacağı gibi yazılım ağırlıklı bir eğitim içermektedir.

Bilgisayar mühendislerinin eğitiminde, bilgisayarın elektronik işleyişi, yazılımlarda kullanılan algoritmalar ve programlama bulunmaktadır. Ancak yazılım mühendisliğinde yazılım geliştirme ve bu konuda uzmanlaşmaya yönelik bir eğitim verilmektedir.

Kazanılan Para

İki ayrı dal olmasına rağmen beraber çalışabilen bu meslek kollarında, aylık kazanılan maaşlar oldukça iyidir. Tamamiyle kişinin kendisini geliştirmesine bağlı olarak değişmektedir. Bu mesleklerden birisiyle uğraşan kişi kendini geliştirerek bilgisini ve pozisyonunu ilerletebilir. Bu etkenler sayesinde kişinin kazanacağı para oldukça artabilmektedir. Maaş aralığının 3000 TL – 20000 TL aralığında olduğu söyleniyor.

Türkiye’de ve Dünya’da Yazılım Mühendisliği

Yazılım mühendisliği bilgisayar mühendisliğinden sonra oluşmuş bir daldır. Ülkemizde bu iki dal geçerliliğini sürdürürken, yurt dışında ise yazılım alanında çalışmak isteyen bir kişinin bu iki mühendislikten mezun olması yeterlidir. Ancak çalışma kriterlerinin karşılanması için farklı etkenler de mevcuttur. Başvurulan şirkete göre bilinmesi gereken programlama dilleri vardır. Ayrıca gidilecek olan ülkenin dilini de yeterli seviyede bilmek gerekmektedir. Kişi nereye başvurursa vursun, İngilizce’yi oldukça iyi kullanabiliyor olmalıdır.

Yazılım Alanında Kendini Geliştirmek İsteyenler

Yazılım alanında kendini geliştirmek için hevesli olan kişiler bu iki meslek dalından birisini seçmelidirler. Günümüz teknolojisi, her bilgiyi barındırmaktadır. İnternet kullanabilen kişiler bu bilgilere rahatlıkla ulaşabilmektedirler. Dolayısıyla, kaynak konusunda sıkıntı çekmeden, okulda öğrenilen bilgilerle birlikte kişiler, kendilerini oldukça iyi seviyelere getirebilirler. Bu işi yapmanın bir yaşı yoktur. Yeter ki bu işi yapmak isteyenin içinde istek olsun. Kişinin isteği sayesinde kişi, düzenli ve planlı bir çalışmayla istediğini yapabilir.

Bir yazılım mühendisinin en önemli görevi, kullanıcı için oldukça kullanışlı bir yazılım yapmaktır. Kullanıcının isteklerini karşılayabilecek ve şikayetlerini en aza indirecek bir ürün ortaya koymalıdır.

Daha fazla bilgi için –> https://blog.isimtescil.net/yazilim-muhendisligi-nedir/

Bilgisayar Mühendisliği için olan yazım –> https://www.yalcingolayoglu.com/bilgisayar-muhendisligi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir