Üniversitelerde Yaz Okulu

Öğrenciler, kendilerine bir hedef belirleyip, hedefleri doğrultularına bir bölümü seçerek kendilerini geliştirmeye çalışmaktadırlar. Ancak üniversite öğrencilerinin bir kısmı istedikleri bölüme gidemedikleri için sadece üniversite okuma isteğiyle tercihlerini yapmışlardır. Dolayısıyla genellikle bu tarz seçim yapan öğrenciler, üniversitelerde yaz okulu derslerini bir avantaj olarak görmektedirler.

Yaz okulu nedir? Öğrencilerin geçemedikleri dersleri geçmeleri için yaz tatillerinde hocalar, ders yapabilmektedirler. Buna yaz okulu denir.

Neden Üniversitelerde Yaz Okulu Vardır?

Üniversite dönemlerinde öğrenciler için çeşitli sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Bu sıkıntıların aşılması öğrenci için kimi zaman zor kimi zaman da kolay olmaktadır. Bu sıkıntılar, üniversite öğrencilerinin derslerini olumsuz yönde etkilenmesine sebebiyet verebilirler. Yaz okulu sayesinde, bu sıkıntılar yüzünden derslerinde geri kalmış öğrenciler, derslerini toparlayabilir ve eğitim hayatlarında geri düşmemiş olurlar.

Bir üniversite, dönem bitimine yakın, yaz okulunda hangi derslerin açılacağını öğrencilerine bildirmelidir. Öğrenciler de kendilerine bildirilen yaz okulu planına göre kendi yollarını çizmelidirler. Almak istedikleri derslerin yaz okulunda açılıp açılmayacağını, alacağı derslerin fiyatlarını öğrenmeleri gerekmektedir. En önemli husus ise yaz okulu kayıt tarihini kaçırmaması gerektiğidir.

Bazı üniversitelerde yaz okulu yerine bütünleme sınavları tercih edilmektedir. Yaz okuluna gitmek isteyen üniversite öğrencisi, üniversitesiyle denkliği kabul edilen bir başka üniversitede ders alabilmektedir. Öğrenci bunu uygularken, okuduğu üniversitenin kurallarının dışına çıkmamaya dikkat etmelidir.

Öğrenci Neden Yaz Okulunu Tercih Eder?

Yaz okulu almak isteyen üniversite öğrencisi, kendi bölümü içerisinde açılacak olan herhangi dersi alabilmektedir. Aslında bu durum üniversitelerin bir kısmı için geçerlidir. Öğrenciler genellikle, geçemedikleri dersleri yaz okulunda tekrar almayı tercih etmektedirler. Çünkü yaz okulunda alınacak olan ders daha kolay olmaktadır. Bu durum, dersi veren hocaya göre değişiklik gösterebilmektedir.

Ortalamasını yükseltmek isteyen bir üniversite öğrencisi, kendini yeterince başarılı görmediği bir dersi yaz okulunda alabilmektedir. Belli bir not ortalaması hedefi olan öğrenciler bunu genellikle uygulamaktadır. Ancak üniversite öğrencisi, dersi seçerken kendine inanmalıdır. Çünkü yaz okulunda aldığı dersten kalabilir. Bu da öğrencinin genel not ortalamasını düşürebilir.

Ailelerinden uzak, öğrenci evlerinde veya yurtlarda yaşayan öğrenciler, bulundukları şehrin tadını çıkarabilmek için yaz okulunu tercih etmektedirler. Geçilmesi kolay dersleri yaz okulunda alarak hem gelecek dönemlerinde daha rahat olmalarını sağlarlar hem de arkadaşlarıyla daha fazla vakit geçirme avantajına sahip olurlar.

Yaz Okulu hakkında düşünceler –> https://eksisozluk.com/yaz-okulu–76267

Bilgisayar Mühendisliği ile alakalı yazım –> https://www.yalcingolayoglu.com/bilgisayar-muhendisligi/

Üniversitelerde Yaz Okulu” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir