Tasarruf Etmeli miyiz?

Tasarruf kelime anlamı nedir? Tasarruf nedir? İhtiyaç fazlası olanı ihtiyacımız olduğu zaman kullanmak veya bize gerekli olan şeyin sadece gerektiği kadarını alıp, kullanmaktır. Peki tasarruf etmeli miyiz? Kişisel gelişim sürecimizde önemli olan tasarruf konusuna değineceğim.

tasarruf, ampul, priz

Tasarruf etmeli miyiz diye düşünürsek, maddi açıdan bir hedefimiz varsa maddi anlamda tasarruf edebilmeliyiz. Ama sadece hedefimiz olduğu için mi tasarruf etmeliyiz? Acil bir durumda maddi ihtiyacımızı nasıl karşılayabiliriz? Her ne konuda olursa olsun, tasarruf etmeyi yaşamımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Nasıl tasarruf edeceğimizi anlatmayacağım çünkü temel ihtiyaçlarımız dışında ihtiyacımız olduğunu hissettiğimiz şeyler ve isteklerimiz farklı.

Tasarruf İle İlgili Sözler

Tasarruf etmenin çeşitli yararları da var tabi ki. Mesela 2018 yılının sonuna kadar bütün alışveriş yapılabilen yerlerde ücretsiz olan poşet 2019’un başında ücretli olmaya başladı. Neden? Çünkü poşetten tasarruf etmek için. Daha az poşet kullanımı demek çevreyi daha az kirletmek demek. Peki 2019 yılından önceki yıllarda da, yani poşetlerin ücretsiz olduğu zamanlarda da çevre kirletilmiyor muydu? Bu karar neden bu yılın başında alındı. Biz mi hazır değildik yoksa poşetler mi olgunlaşmamıştı?

Geçenlerde internette tasarruf ile ilgili yazıları okurken Ekşi Sözlük’te bir yazı gördüm, çok hoşuma gitti. “Fenasi kertmen” adlı kullanıcının yazdığı yazıyı paylaşıyorum:

Araçlara bildik mutfak tüpleri takmakla başlıyor olay.
Sonra lpg dönüşüm sistemleri ülkeye giriyor ve yaygınlaşıyor.
Lpg ucuz bir akaryakıt vergi yükü henüz o kadar yüksek değil.
Nasıl yaygınlaşıyorsa bu lpg işi, hooooop yapıştır vergiyi zammı.
Elektrik faturası çok geliyor.
Tasarruf ampülleri çıkıyor.
Tasarruf ampülleri kullanıyorsun ve yaygınlaşıyor, üç beş kuruş tasarruf ediyorsun.
Hooop ondan sonra hükümet elektriğe zam üstüne zam geçiriyor.  
Yoğuşmalı kombiler çıkıyor.
Yine yaygınlaşıyor tasarruf amaçlı tam tüketici nefes almaya başlıyor faturalardan.
Hooop bu sefer yine çatır çutur zamlar yaslanıyor millete.

Kendimizi mutlu hissedeceğimizi düşünüyorsak, çevremize birazcık olsun katkı sağlayabileceğimizi düşünüyorsak ve bunu başarabileceğimize inanıyorsak tasarruf kavramını iyice bir anlayıp bunu hayatımıza entegre edelim. Bunu yaygınlaştırmak için de çaba gösterelim. Maddi açıdan olmasa da manevi açıdan önemi büyük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir