Sosyal Medya

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya nedir? Sosyal medya, insanın kendi ürettiği veya telifsiz olarak kullanabileceği bir içeriği paylaşabileceği online platformların bütünüdür.

Sosyal Medyanın Yararları ve Zararları

Yararları

 • Sosyal medya bize yeni çalışma olanakları sunmuştur. Bunlardan bazıları; Sosyal medya uzmanı, içerik yöneticisi gibi mesleklerdir.
 • Bilgi akışının çok kısa sürede gerçekleşebilmesini sağlamıştır. Sosyal medya sayesinde dünyanın öbür ucunda yaşanan önemli bir gelişmeyi çok kısa bir süre içerisinde öğrenebiliyoruz.
 • Haklının sesini duyurabilmesini sağlayan sosyal medya, birçok kişiye maddi ve manevi şekilde yardımcı olunabilmesini sağladı.
 • Bilgiye ulaşmamız sosyal medya sayesinde oldukça kolaylaştı. Bilgilerini paylaşmakta güçlük çeken insanlara yardımcı oldu.
 • Yeni arkadaşlar yeni insanlar tanımak daha da kolaylaştı. Özellikle yabancı dil geliştirmek isteyenlerin çok işine yarıyor sosyal medya.
 • İş ilanlarının paylaşılması ve iş bulunması daha da kolaylaştı. Şirketler eleman ihtiyaçlarını çeşitli sosyal medya kuruluşları aracılığıyla duyurabiliyorlar. İş arayanlar için de, iş ilanlarını görüp, başvurmak daha da kolay hale geldi.

Zararları

 • Sanal sosyal ortamlar daha kolay ve kullanışlı olduğundan bizi daha çok cezbediyorlar. Bu durum bizim gerçek sosyal ortamlarımızdan uzaklaştığımızı gösteriyor. Tabi ki her insan için geçerli değil bu durum.
 • Doğru habere ulaşmak oldukça kolay. Ancak yalan haber veya yanlışlıkla duyurulmuş bir haberin dünyaya yayılması sadece birkaç dakika.
 • Sosyal medya sayesinde herkesin herşeyi bilebilmesine defalarca şahit olduk. Konu hakkında bilgisi olmayan insanın bile o konu hakkında yorum yapabilmesi sosyal medya kullanımı açısından kötü bir durum.
 • Sosyal medya sapıkları türemeye başladı. Yarını yokmuş gibi beğendikleri her kişiye mesaj atan abazalar türedi. Ama şunu unutmamak da gerekiyor. Bunların türemesinin sebeplerinden birisi amaçlarına ulaşabiliyor olmaları. Böylelerine prim vermezsek bu durum kendiliğinden çözülecektir.
 • İş başvurusunda bulunmak kolaylaştı. Ama kriterlere uyan uymayan herkes istediği işe başvurabilir durumda. Bu da başvuru kirliliğine yol açıyor ve iş alımında elemandan beklenen özelliklerin artmasına sebep oluyor.
 • İnsanlar yediği içtiği herşeyi paylaşmaya başladılar. Hatta çıkardığını bile paylaşan gördüm. Hiçbir gizliliğimizin kalmadığını gösteriyor bu durum.

Sosyal Medya Fenomensizliği

Her durumumuzu paylaşabiliyoruz sosyal medyada. Mutluluğumuzu görüp bize iyi dileklerini sunan, mutsuzluğumuzu görüp bizi teselli etmeye çalışan takipçilerimizle güzel hayatımız.

Yaşamak istediğimiz hayatları görüyoruz. Görmek istemesek bile artık gözümüze sokuluyor. Bu sosyal medya sorunu değil, internet kullanmanın yaygınlaşmasının bir sorunu oluyor. Hayatların hiçbirşey başaramamış olan insanları çok sever olmuşuz sosyal medya sayesinde.

Sosyal medya kullanmak diye bir ders olmalı ve ilkokuldan itibaren öğrencilerimize öğretilmeli. Bu dünyada her insanın sosyal medyayı kullanabileceğini, iyinin kötünün, fakirin zenginin, kadının erkeğin herkesin ama herkesin kullanabileceği bir ortam olduğunun öğretilmesi lazım. Kendilerine sosyal medyada neyin yararlı neyin zararlı olduğu konusunda bilgiler verilmeli, özellikle aileleri ile de bu bilgileri paylaşmalılar. Böylelikle bu ülke için bir nesil kazanabiliriz. Bu durum bu kadar ciddi.

Yorum yapın