Sosyal Medya

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, insanın kendi ürettiği veya telifsiz olarak kullanabileceği bir içeriği paylaşabileceği online platformların bütünüdür. Kişisel gelişim serüvenimizde nasıl kullanılması gerektiğinin anlaşılması oldukça önemlidir.

Sosyal Medya Araçları Yararları

 • Bize yeni çalışma olanakları sunmuştur. Bunlardan bazıları; Sosyal medya uzmanı, içerik yöneticisi gibi mesleklerdir.
 • Bilgi akışının çok kısa sürede gerçekleşebilmesini sağlamıştır. Bu platformlar sayesinde dünyanın öbür ucunda yaşanan önemli bir gelişmeyi çok kısa bir süre içerisinde öğrenebiliyoruz.
 • Haklının sesini duyurabilmesini sağlayan bu mecralar, birçok kişiye maddi ve manevi şekilde yardımcı olunabilmesini sağladı.
 • Bilgiye ulaşmamız oldukça kolaylaştı. Bilgilerini paylaşmakta güçlük çeken insanlara yardımcı oldu.
 • Yeni arkadaşlar yeni insanlar tanımak daha da kolaylaştı. Özellikle yabancı dil geliştirmek isteyenlerin çok işine yarıyor.
 • İş ilanlarının paylaşılması ve iş bulunması daha da kolaylaştı. Şirketler eleman ihtiyaçlarını bu platformlar aracılığıyla duyurabiliyorlar. İş arayanlar için de, iş ilanlarını görüp, başvurmak daha da kolay hale geldi.

Zararları

 • Sanal sosyal ortamlar daha kolay ve kullanışlı olduğundan bizi daha çok cezbediyorlar. Bu durum gerçek sosyal ortamlarımızdan uzaklaştığımızı gösteriyor. Tabi ki her insan için geçerli değil bu durum.
 • Doğru habere ulaşmak oldukça kolay. Ancak yalan haber veya yanlışlıkla duyurulmuş bir haberin dünyaya yayılması sadece birkaç dakika.
 • Bu teknoloji sayesinde herkesin her şeyi bilebilmesine defalarca şahit olduk. Konu hakkında bilgisi olmayan insanın bile o konu hakkında yorum yapabilmesi bu platformların kullanımı açısından kötü bir durum.
 • Yeni nesil sapıklar türemeye başladı. Yarını yokmuş gibi beğendikleri her kişiye mesaj atan insanlar türedi. Ama şunu unutmamak da gerekiyor. Bunların türemesinin sebeplerinden birisi amaçlarına ulaşabiliyor olmaları. Böylelerine prim vermezsek bu durum kendiliğinden çözülecektir.
 • İş başvurusunda bulunmak kolaylaştı. Ama kriterlere uyan uymayan herkes istediği işe başvurabilir durumda. Bu da başvuru kirliliğine yol açıyor ve iş alımında elemandan beklenen özelliklerin artmasına sebep oluyor.
 • İnsanlar yediği içtiği her şeyi paylaşmaya başladılar. Hatta çıkardığını bile paylaşan gördüm. Hiçbir gizliliğimizin kalmadığını gösteriyor bu durum.
Sosyal medya görselleri

Sosyal Medya Fenomeni

Her durumumuzu paylaşabiliyoruz. Mutluluğumuzu görüp bize iyi dileklerini sunan, mutsuzluğumuzu görüp bizi teselli etmeye çalışan takipçilerimizle güzel hayatımız.

Yaşamak istediğimiz hayatları görüyoruz. Görmek istemesek bile artık gözümüze sokuluyor. Bu durum bu mecraların sorunu değil, internet kullanmanın yaygınlaşmasının bir sorunu oluyor. Hayatlarında hiçbir şey başaramamış olan insanları çok sever olmuşuz.

Bu platformlar hakkında bir ders olmalı ve ilkokuldan itibaren öğrencilerimize öğretilmeli. Bu dünyada her insanın sosyal medyayı kullanabileceğini, iyinin kötünün, fakirin zenginin, kadının erkeğin herkesin ama herkesin kullanabileceği bir ortam olduğunun öğretilmesi lazım. Kendilerine sosyal medyada neyin yararlı neyin zararlı olduğu konusunda bilgiler verilmeli, özellikle aileleri ile de bu bilgileri paylaşmalılar. Böylelikle bu ülke için bir nesil kazanabiliriz. Bu durum bu kadar ciddi.

Sosyal medya ile ilgili kelimeler oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Konuşmalarımızda bile ara sıra bu terimleri kullanıyoruz. En çok bilinen sosyal medya terimleri “likelamak, rtlemek, followlamak, favorilere eklemek” gibi terimlerdir. Günümüz teknolojisinin gelişmesiyle daha yeni sosyal medya platformları oluşabilir. Oluşan bu platformların kendilerine ait terimleri hayatımıza renk katabilir.

Sosyal Medya Neler Oluyor?

Sosyal medya haberleri video veya sosyal medya ile ilgili ilginç haberler öğrenmek bir ihtiyaç haline geldi. Çeşitli şirketler, ünlüler ve fenomenler her gün bu mecra üzerinden yüzlerce paylaşım yapmaktalar. Artık öyle bir hale geldik ki, bir yerde bir olay olduğunda gazetelerden önce twitter kullanıcıları paylaşmakta. Artık gazeteler sosyal medyadan edindikleri haberlerle işlerini devam ettirmektedirler.

Youtube denilen video paylaşım sitesi sayesinde, gazeteciler daha fazla kişiye ulaşabilmektedir. Paylaştıkları videolu haberler sayesinde televizyondan daha iyi bir şekilde haber paylaşımı yapabilir hale gelmişlerdir.

Bazen “son dakika sosyal medya kapatıldı” diye haberler görebiliyoruz. Uygunsuz içerik sebebiyle kişilerin hesaplarının kapatılması, kullanıcılar açısından olumlu bir şeydir. Çünkü sosyal medyayı günümüzde her yaştan insan kullanmaktadır. Önlem alınması elbetteki önemlidir.

Mesela bir de bu var “sosyal medya bu görüntüleri konuşuyor.” Bu başlık genellikle abartılmış bir haberde kullanılmaktadır. Magazin haberlerinde yaygın olarak görebiliriz. Ancak bu mecra yüzünden mahremiyet diye bir şey kalmamıştır. İşin ilginç tarafı ise bu mahremiyeti insan kendi kararlarıyla kaldırmıştır. Dolayısıyla her anımızı paylaştığımız bu mecrada neyin saklı olup olmadığını bilmemiz oldukça zor.

Birde sosyal medya takip problemi var. İnsanlar, sosyal medyada daha fazla takipçiye ulaşmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Hatta takipçi alım satımı yapan şirketler bile var. Eğer bir iş düzgün yapılıyorsa, o iş eninde sonunda insanlar tarafından görülecektir. Sadece sabırlı olup, istikrarlı bir şekilde devam etmek gerekiyor.

Kişisel gelişim yazılarımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir