Sherlock Holmes

İzlediğim en güzel dizilerden bir tanesi olan Sherlock Holmes, dört sezon ve on üç bölümden oluşuyor. Her bölümü en az bir saat sürdüğü için izlerken biraz yorulduğumu söyleyebilirim. Ama izlemekten değil, izlerken baya bir düşündüğüm için.

Sherlock Holmes Karakterleri

sherlock holmes, yabancı dizi

Dizinin ana karakteri olan aynı zamanda ismini diziye de vermiş olan Sherlock Holmes karakterini Benedict Cumberbatch oynuyor. Benedict beyi Marvel evreninde “Dr. Strange” olarak da biliyoruz.

sherlock holmes, yabancı dizi

Sherlock Holmes’ün yardımcısı olan Dr. Watson rolü ise Martin Freeman tarafından başarıyla oynanmış. Kendisini “Black Panther” filminde de görmekteyiz.

sherlock holmes, yabancı dizi

Mycroft Holmes, sevgili Sherlock’ün abisidir. Bu rolü Mark Gatiss canlandırmaktadır. Aynı zamanda bu dizinin yazarlığını da yapmaktadır.

Daha bir sürü karakter var anlatılması gereken ancak bu karakterler hakkında bilgiler verirsem, spoiler vermiş olurum. Bu yüzden şimdilik bu üç karakteri bilsek yeterli.

Dizinin İçeriği

Her bölümde farklı olayları, farklı suçları aydınlatan Sherlock aslında çok fonksiyonlu bir sosyopattır. Bu yüzden dizide zaman zaman başına bela almaktadır. Dr. Watson elinden geldiği kadar onu korumaktadır.

Dizideki olaylar, Sir Arthur Conan Doyle’un yazmış olduğu Sherlock Holmes kitaplarındaki olayları anlatmaktadır. Kitaplardaki olayların günümüze evrilmiş halidir bu dizi. Ben diziyi izlemeden önce Sherlock Holmes kitap serisi çoktan bitmişti. Bu yüzden dizi başladığında sonunu zaten biliyor oluyordum. Bu durum dizinin zevkini biraz olsun azaltmadı. Sonunu bilmeme rağmen, olayları nasıl uyarladıklarını görmek için izliyordum.

Uzun soluklu ve eğlenceli olan bu diziyi izlemenizi tavsiye ediyorum. Ama bir oturuşta bitirmeye çalışmanın bir anlamı olmayacağını düşünüyorum. Her bölüm ayrı güzel ve birbirinden farklı. Dolayısıyla düşünüp anlamak gereken bir sürü olay var. Diziyi yavaş yavaş ve sindire sindire izlemek, diziyi daha zevkli hale getirecektir.

İzlediğim bir diğer yabancı dizi “Friends” için buraya tıklayabilirsiniz.

Sherlock Holmes” hakkında 9 yorum

  1. İzlediğim en iyi yabancı film ve dizilerdendir. Dizisinin bitmiş olmasına üzüldüğüm nadir serilerdendir. Blogunuzda böyle bir diziye yer vermeniz güzel olmuş. Teşekkürler.

  2. Diziye başlamadan önce bitmesini bekliyordum sezon aralarının uzun olduğunu bildiğim için. Onu beklerken kitabını okuyayım öyle başlayayım dedim onu da gözüm almadı. Sanırım doğrudan diziyi izleyeceğim 🙂 Kitabı okuduktan sonra izlemek çok iyi olurdu aslında sonuçta kendi hayal gücüne göre bir dizi oluşturuyorsun kafanda. Sonra aynı konudan yapılmış bir diziyi izlemek harika olurdu. Robert Downey Jr.’ın oynadığı filmini izlemiştim. Dizisinden de oldukça keyif alacağımdan eminim.

    1. Diziyi izle sonra kitabı oku bence. Kitaptaki her hikayeyi de okumak zorunda değilsin. Belki internette araştırsak dizinin bölümlerinin hikayelerini bulabiliriz.

  3. Ben de izlerken epey keyif almıştım, hatta son sezon çıktıktan sonra; bölümler ne kadar uzun da olsa; oturup baştan izlemiştim.
    Sanki bir yerde belki gelecekte yeni sezon gelecek diye okumuştum; ama bilemiyorum tabi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir