Saygı

Saygı Duymak ve Göstermek

Saygı duymak nedir? Kişisel gelişim konusunda önemli bir etken, içimizden gelen bir şeydir. Saygı duymak zorundasın diye bir şey yok. Çalıştığımız işte çok başarılı olan iş arkadaşımıza bu başarısından dolayı saygı duyabiliriz. Onunla gurur duyabilir hatta ondan bir şeyler öğrenebiliriz. Ama işimizde başarılı olan o kişiyi sevmiyorsak, onun yaptığı işlerde bir hata bulmaya çalışırız. Ne olursa olsun, o kişi o anki konumuna nasıl ulaşmış olursa olsun saygı göstermek zorundayız. Saygı duymak anlamı ve saygı göstermek anlamı birbirlerinden farklıdır.
Çevremizdeki herkese saygı gösterme, çevremizdekilerle iletişimimizde oldukça önemli bir role sahiptir. Ayrıca saygı göstermek, değer vermek demek değildir.

Saygı Kazanacağız

Hedeflerimiz doğrultusunda hayatlarımızı yaşadığımız sürece, defalarca başarılı ve başarısız olacağız. Elde ettiğimiz başarılar ve başarısızlıklarımızdan çıkardığımız sonuçlar sayesinde günden güne kendimizi geliştirip hedefimize doğru ilerleyeceğiz. İlerlediğimiz bu yolda bizimle olmak isteyen ve yolumuzu tıkamak isteyen insanlar olacak. Bu insanlarla olan ilişkilerimiz, hedefimize ulaşmamızı olumlu ya da olumsuz etkileyecektir. Başarılarımız ve hedefimize olan bağlılığımız sayesinde günden güne saygı kazanacağız.

saygı

Kilolu bir insan olduğumuzu ve rejim yapmamız gerektiğini varsayalım. Yemek yemek için bir restorana oturduk ve az kalorili bir yemek yememiz gerektiği için salata siparişi verdik. Yan masamızda oturan kişi yağlı mı yağlı lezzetli mi lezzetli bir iskender yiyor. Haliyle canımız çekiyor o anda. Canımız çekebilir ama önümüzdeki salata ile öğünümüzü geçirmek zorundayız. Sağlığımız açısından iskender yiyemeyeceğimiz için sinirlenebiliriz. İskender çok yağlı ve kalorili bir yemek olduğu için iskender yiyenlere saygı duymayabiliriz. Çünkü diyetisyenimiz bize çok yağlı ve kalorili yiyeceklerden uzak durmamız gerektiğini söyledi. Ancak iskender yemek isteyenlerin tercihlerine saygı göstermek zorundayız.

salata, saygı

Mesela ben eşcinsel olan insanlara saygı duymuyorum. Onların bu konudaki kararlarını yanlış buluyorum. Neden normal bir insan gibi hayatlarını yaşamadıklarını, neden böyle bir tercihte bulunduklarını düşünüyorum. Bir zaman sonra farkına vardım ve bu insanların tercihlerini ve düşüncelerini değiştiremeyeceğimi anladım. Çünkü beni ilgilendirmiyor. Bana bir zararları yok. Onlar böyle onlar şöyle diyip ötekileştirmem de yanlış. Hepimiz normal insanız ve tercihlerimize göre yaşıyoruz. Ben de her insanın tercihine saygı göstermek zorundayım.

Yaptığımız işlere saygı duymayan insanlar da var. Yaptıklarımız bizim için yararlı olsa da, çevremizdekiler yaptığımız şeyleri sevmeyebilir ve saygı duymayabilirler. Ama çevremizde oldukları için, bize değer verdikleri ve üzülmemizi istemedikleri için, yaptığımız şeylerin bize faydası olduğunu bildikleri için bunlara saygı göstermek zorundalar. Eğer bu işlere saygı göstermeyen birileri varsa onları uyarmalıyız.

Saygı duymak ile ilgili sözler için buraya tıklayabilirsiniz.

Saygı göstermek ile ilgili sözler için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir