Sabah Erken Kalkmak

Bu yazımda sabah erken kalkmak eyleminin zorluklarından ziyade bunu nasıl kolaylaştırabiliriz onlardan bahsedeceğim. Araştırmalarım sonucunda edindiğim birkaç bilgiyi kaynaklarıyla birlikte sizlerle paylaşmak amacıyla yazıma başlıyorum. Ayrıca bu konunun kişisel gelişim açısından önemli bir konu olduğunu vurgulamak isterim.

Sabah erken kalkmak için ne yapılır?

Karartma İşlemi

Sabah erken kalkmak çoğumuz için her ne kadar zor olsa da aslında bunu alışkanlık haline getirdiğimizde o kadar da zor olmadığını görürüz. İlk birkaç gün gerçekten zorlansak da birkaç gün geçtikten sonra mental olarak alışmış oluruz. Uzmanlar sabahları daha kolay kalkabilmek için uyumadan önce odanızda karartma işlemi uygulanması gerektiğini söylüyor. Karartma işlemi, direk ışığı kapat yatağına yat olarak değil de voltajı ayarlanabilen ampullerin kullanılmasıyla oluyordur diye düşünüyorum. Denemekte fayda var.

Sabah Erken Kalkmak İçin Öğleden Sonra Uyu

Bizim bilmediğimiz ama herkesin bildiği o uzmanlar bu seferde sabah erken kalkabilmek için öğleden sonra uyumamız gerektiğini söylüyorlarmış. Öğleden sonra 2-4 arası genellikle uyumak için tercih edilen saat aralıklarıymış. Ben buna katılıyorum. Bu saatler arasında uyumak, günün kalan kısmını daha enerjik geçirmemizi sağlıyor. Ama şunu da kesinlikle belirtmem gerekiyor. Öğleden sonra saat 4’de uyumayın. Uyuyacaksanız da yarım saatten fazla uyumayın. Çünkü gece kafanızı yastığa koyduktan yarım saat veya bir saat sonra karabasan amcalar sizi ziyaret edebilir. Yok yahu olmaz demeyin. Olursa da korkmayın çok uzun sürmüyor. Hemencecik bi selam verip gidiyorlar. Onların da halinden anlamak lazım tabi.

Teknolojik Cihazlardan Uzak Dur

teknolojik cihaz, bilgisayar, tablet, telefon, sabah erken kalkma

Teknolojik cihazlar günümüzün çoğunu kapsıyor. Onları kullanmadan bir günümüz dahi geçmiyor. Buna mecbur hale geldik. Ama en azından rahat uyuyabilmemiz için gece uyumadan önce telefon veya bilgisayarlarımızı kullanmayı bırakmalıyız. Uyuyacağımız saate yarım saat kala hiç değmeyelim onlara. Gelen mesajları veya oyunlarda yapmamız gereken görevleri yarına saklayalım. Hem kendimizi onları yapmak için koşullandırırsak, sabah erken kalkar kalkmaz onları yapmaya koyuluruz. Bu da sabah ayılmamızı daha kolay hale getirir.

Sabah Erken Kalkmak İçin Alarmını Uzağa Koy

çalar saat, erken kalk, alarm

Artık yeter diyor ve sabah kalkmak için kendimize söz veriyoruz. Alarmımızı saat 7.00’ye kuruyor ve saat gecenin kaçı olursa olsun ben bu saatte kalkacağım deyip atarlı bir şekilde yatağımıza gidiyoruz. Mışıl mışıl uyurken hemen yanımızda car car birşeyler çalıyor. Uyanıyoruz, alarmımızı kapatıyoruz, uyumaya devam ediyoruz. Sonra bir daha uyanıyoruz, hıaaaaa ne güzel uyumuşum ya deyip yatağımızdan kalkıyoruz ve saate bakıyoruz. Saat 12.00. Yapmamız gereken işleer, planladığımız onca şey.. Herşey altüst olmuş. Günün kalan kısmını da planımıza uydurmaya çalışarak harcıyoruz. İşte burdaki asıl problem, alarmımızın hemen yanıbaşımızda olması. Alarmımızı odamızın bize en uzak olacak köşesine koymalıyız. Böylelikle alarmı kapatmamız için yatağımızdan çıkmamız gerekecek.

Uyanır Uyanmaz Bir Bardak Su İç

bir bardak su

Alarmın çaldı, söve söve uyandın, gittin odanın en uzak yerine kapattın alarmını. Yetmeeez. Daha uyanmadın. Önce gidip bir güzel yüzünü yıka. Sonra da bir bardak su iç. Suyu ılık içersen daha çabuk yağ yakarsın bunu da söylemiş olayım. Ha bide, uyumadan önce çok şekerli şeyler yemememiz gerekiyormuş. Bunu deneyerek tecrübe ettim. Tavsiye etmiyorum.

Bu ve buna benzer taktikleri okumak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

En Çok Sevdiğin Şey

Sabah erken kalkmanın bence en güzel yolu. Yapmayı en çok sevdiğin şeyi sabaha bırak. Bunu hatırlaman için de odana, uyandıktan sonra görebileceğin bir yere not et. Uyanır uyanmaz bunu yapmaya başla ve bunu alışkanlık haline getir. Böylelikle hem sabahlarını güzel bir şekilde değerlendireceksin, hem de sabah erken kalkmış olacaksın.

Bu bilgiyi Barış Özcan’ın şu videosunda görmüştüm. İzlemenizi tavsiye ediyorum.

Sabah erken kalkmak ekşi sözlük yorumları için buraya tıklayabilirsiniz.

Sabah erken kalkmak hadis için buraya tıklayabilirsiniz.

Sabah erken kalkmak faydaları için buraya tıklayabilirsiniz.


Sabah Erken Kalkmak” hakkında 6 yorum

  1. İşe ilk başladığım zamanlar sabah erken kalkmak için alarm kurduğum telefonu uzağa koyuyordum. Uyandığımda telefonumu kucağımda buluyordum. Gece uyumadan önce karanlıkta film izleyerek dalıp gidiyordum… Sabah çok zor uyanıyordum. Ama zamanla alışıyor insan. Şimdilerde bazen alarmsız kalkıyorum. Uyku düzeni oturtmak önemli burada. Güzel yazı olmuş.

  2. Eğlenceli anlatım tarzınız var. 🙂 ben yurtta kalıyorum .her şey iyi hoşta sabah erken kalınca yapacak bir şeyde olmuyor. Çünkü arkadaşlarım uyuyor ve ses yapamayıp ışığı açmamam azım 🙂

  3. Yazı güzel bilgiler içeriyor. Teşekkür ederiz.

    Bir bardak su içmeyi düzenli olarak yapıyorum. Hatta özellikle limonlu ya da gece bir su bardağına attığım cevizin suyunu içip üstüne cevizi yiyorum. Çok faydalı oluyor. Güne gerçekten dinç başlıyorum.

    Güzel bir youtube videosunu da ben önereyim:
    https://www.youtube.com/watch?v=XF-Vtb0KkBQ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir