Özgüven

Özgüven ne demek?

Özgüven kısaca, kendine güvenmek demek. Her işi yapabileceğini düşünmekten ziyade yapabileceği işleri gerçekten yapabileceğine inanması.

Özgüven eksikliği nedir?

Bir işi yapamayacağını düşündüğün zaman kendini üzgün hissedersin. Bunlar çoğu zaman özgüven eksikliğinden kaynaklanıyor. Yapmak isteyip de yapamadığın işlerin kendinle eşit seviyede olduğunu düşündüğün insanların yaptıklarını görünce motivasyonun düşer, isteğin azalır. O işleri yapmak istiyorsan isteğini korumak zorundasın. Çevrendeki engelleri görüp yılmak yerine, fırsatları görüp kullanmalısın. Karşılaştığın her krizi kendin için fırsata çevirmelisin. Bunları yapamayacağını düşünüyorsan senin özgüvenin eksik falan değil. Özgüvene sahipsin ama farkında değilsin.

Özgüven nasıl artar?

Özgüvenini arttırmak istiyorsan önce “hiçbir şey yapamam” modundan çıkman lazım. Yapabileceğin şeyleri bulup, onları yapabileceğinin farkına varman gerekiyor. Yapabileceğin şeyleri yapabildiğini gördükten sonra kendine güvenin artacaktır. Tecrübelerin arttıkça daha çok bilgileneceksin. Artık yapmak istediğin konularda kendini bilgisiz hissetmeyeceksin, öğrenebileceğini hissedeceksin. Kendini o konuda ilerletebileceğini göstereceksin. Attığın her adım etrafındakiler tarafından değerlendirilecek. İyi ya da kötü yorumlar alacaksın ve bunları değerlendirip doğruları bulacaksın.

Başarısız olduğunu düşünme!

Her zaman başarılı olamayacaksın. Başarısız da olacaksın tabiki. Başarısız oldukça nasıl başarılı olduğunu öğreneceksin. Her başarısızlığın özgüveninden biraz eksiltecek. Hedefine ulaştığın an fulleneceksin merak etme. Sadece odaklan.

Planla ve kaydet

Hedeflerini planla. Planındaki adımları mantıklı şekilde belirle. Başarılı olduğun adımları kaydet ve kendini başarılı olduğun için ödüllendir.

Engel olmaya çalışanlar olacak!

Kim ne derse desin takma kafana. Eleştirenleri dikkate al, dediklerini kendi düşüncelerinle harmanla ve ihtiyacın olduğunda kullanmaktan sakınma. Söylenenler önemli değil, önemli olan senin duydukların.

Kendini eğlendir

Yapamayacağını düşüneceğin zamanlar olacak. Kendini zorlayacaksın hedefine ulaşmak için. Her adım senden olağanüstü enerji götürecek. Kendini bitkin hissedeceksin. Mutlu hissedeceğin zamanlar sadece kendini ödüllendireceğin zamanlar olmamalı. Eğlenip, mental olarak rahatlayacağın etkinlikleri bul ve bunları düzenli olarak yapmaya çalış.

Başarılarını paylaş

Başarılı olduğun adımları sana değer verenlerle paylaş. Onların takdiri özgüvenine özgüven katacak. Kendini onlar sayesinde daha motive hissedecek ve yolunda emin adımlarla ilerleyeceksin.

Yorum yapın