Odaklanma

Odaklanma Nedir?

Kişisel gelişim sürecimizin ana etkenlerinden birisi olan odaklanma, yapmak zorunda olduğumuz iş için diğer şeyleri önemsememektir. Odaklanmanın güzel bir yolu ise, sadece bir yol seçip diğer yolları yok saymaktır.

Yaptığınız şeyi gelecek zamanda daha kolay veya etkili bir şekilde yapma şansınız olabilir. Ama şu an yapmak zorunda olduğunuz için seçtiğiniz yoldan diğer yolları düşünmeden ilerlemeniz gerekmektedir.

odaklanma, kişisel gelişim

Neden Odaklanma Sorunu Yaşıyorum?

Çoğu insan odaklanmakta değil karar vermekte zorlanır. Hiç kesinlikle bitirmeniz gereken bir işiniz oldu mu? Ne oldu? O işin üstesinden geldiniz çünkü zaman sizin yerinize karar verdi. Önceden ertelemiş olabilirsiniz, ama zamanınız azaldığında ve bir karar vermek zorunda kaldığınızda o işi bitirmek için harekete geçtiniz.

Odaklanmanız gereken biri işi seçmek yerine birden fazla işi planlı bir şekilde yapmayı denemelisiniz.

Çoklu Görev

Aslında birden fazla işi aynı anda yapabilirsiniz. Yemek yaparken televizyon izlemek veya telefonla konuşurken, gelen mesajlarınıza cevap vermek gibi. İmkansız olan şey ise tek seferde birden fazla işe aynı derecede konsantre olmak. Televizyon izlerken mutfağınızda yanan yemeğinizin kokusunu hissedebilirsiniz ya da salonda otururken aklınız pişmekte olan yemeğinizde olur ve televizyonda arka planda ses yapar. Herhangi bir anda, sadece tek bir işe konsantre olursunuz. Beyniniz sizi bir işten diğerine geçmeyi zorlar, sonra o işten bir öncekine geçmeye çalışır. Eğer bunu düzgün bir şekilde yapsaydı sorun olmazdı. Ama yapamıyor maalesef.

En sevdiğiniz şeyi yaparken, birisinin size seslendiği zamanlar olmuştur. Size seslenen kişiyle konuştuktan sonra yapmakta olduğunuz şeyin tam olarak neresinde kaldığınızı unutabilirsiniz. Beyniniz size bir işten başka bir işe geçtiğiniz için küçük bir bedel ödetiyor. Bu, Anahtarlama Maaliyeti’nin bir örneğidir. İngilizcesi, “Switching Cost”.

Switching Cost, odağımızı bir işten diğerine geçirdiğimiz zaman karşılaştığımız performans bozukluğudur.

Odaklanmayı artırmak

Warren Buffett’in üç adımda basit verimlilik stratejisi

Ünlü girişimci Warren Buffett özel pilotuna bu stratejiyi uygulamış. Bakalım nasıl uygulamış.

Adım 1

Buffett, Mike Flint adlı pilotundan ilk yirmi beş kariyer hedefini yazmasını istedi.

Adım 2

Sonra Buffett Flint’ten listesini gözden geçirmesini ve ilk beş hedefini daire içine almasını istedi.

Adım 3

Bu noktada, Flint’in iki listesi vardı. Daire içine aldığı beş madde A listesi, daire içine alınmamış yirmi madde B listesiydi.

Burada Flint, yirmi beş listelik planında en çok ulaşmak istediği beş hedefini işaretlemiştir. Bu, diğer yirmi hedefini istemediği anlamına gelmiyor. İşaretlediği beş hedefi diğer yirmi hedefinden daha çok istiyor. Dolayısıyla Flint işaretlediği bu beş hedefine daha iyi odaklanabilir ama diğer yirmi hedefine o kadar iyi odaklanamaz. Çünkü aklında hep işaretlediği beş hedef olacaktır.

Dikkat süresini arttırmak ve odaklanmaya devam etmek

Sonuçlarınızı ölçün

Hedefinize ulaşabilmek için odağınızı korumanız gerekiyor. Bunun içinde ilerleyişinizi ölçmelisiniz. Her adımda sonuçlarınızı görüp geri bildirimler alarak odağınızı arttırabilirsiniz.

Olaya değil sürece odaklanın

Olayın sonucundaki başarıdan ziyade olayın içerisinde yaptıklarınıza odaklanın. Hedeflere ve sonuçlara odaklanmaktan ziyade olayın sürecine odaklanmalısınız. Bu, sizin daha fazla sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

Odaklanmanın daha da iyileşmesi için odaklanma kitapları okunabilir. Detaylı bir araştırma sonucunda bu kitaplara ulaşılabilinir. Ayrıca odaklanma ilacı da kullanılabilinir. Ancak öncelikle doktora başvurulmalıdır.

Odaklanma hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Odaklanma sorunu ekşi sözlük yazılarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Müzik eşliğinde işlerini yapan kişiler için tavsiye edilen odaklanma müziği için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazı James Clear isimli kişinin yazılarından derlenmiştir.

Odaklanma” hakkında 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir