Neden?

neden

Kimimiz istediği hayatı, kimimiz de mecbur olduğu bir hayatı yaşıyor. Ama çoğumuz yaşamak istediğimiz hayat için her geçen gün uğraşıyoruz. Bazen de hiç uğraşmıyor, bugüne kadar hiçbir işte başarılı olmamışcasına bitkin hissediyoruz. Peki ama neden?

Neden ben değil de o?

Sonu belli olan ama nasıl olacağı belli olmayan bir hayat yaşıyoruz hepimiz. Bizden daha iyi bir yaşama sahip olan insanları görünce neden onlar gibi bir hayatımız yok diye sorguluyoruz kendimizi hergün. Kendimizi sorgulamak yerine, kendimizi neden sorguladığımızı düşünmeliyiz. Herkesin hayatı aynı olsaydı, hedeflerimizin bir anlamı olmazdı. Ne başarılı olurduk, ne de başarısız. Başı ve sonu belli, hiçbirşeyi ve hiçkimseyi sorgulamadan yaşardık bu hayatı. O zaman da ne mutlu olurduk, ne de mutsuz. Stabil bir duyguya sahip olurduk hepimiz.

Günlük işlerimiz bellidir. Çoğu işimiz artık rutin hale gelmiştir bizim için. Yaptıklarımızdan zevk alsak da almasak da artık onları yapıyor oluruz. Bir çeşit alışkanlığa dönüşmüştür. Neden? İstediğimiz için mi? Yapmak zorunda olduğumuz için mi? Yapacak başka bir şey bulamadığımız için mi? Bizden yapılması istendiği için mi? Asıl sebebi, yapmak zorunda olduğumuzu düşündüğümüz için yapıyoruz.

Güne uyanarak başlar ve günü uyuyarak bitiririz. Hergün yaptığımız işler, yapılan işlerin saatleri ve yerleri, o işlerde birlikte olduğumuz insanlar aynı olsa bile her günümüz birbirinden farklı. Sadece biz farkında değiliz. Ya da umursamıyoruz, kabullenmişiz hayatımızın monotonluğunu. Artık bu monotonluğu reddetmeliyiz. Birazcık da olsa birbirinden farklı olan her günümüzü daha da farklılaştırmak bizim elimizde. Ama neden? Tabiki de daha mutlu, daha az stresli bir hayat yaşamak için. Yapacak o kadar çok şey varken, günlerimizi neden aynı sıkıcılıkla geçiriyoruz? Yapmak zorunda olduğumuz işlerin yanında neden zorunda olmadığımız birkaç işle uğraşmıyoruz? Her ay düzenli maaş almak için her gün yapmak zorunda olduğumuz şeyleri yapıyoruz da, her gün mutlu olmak için zorunda olmadığımız işlerden birkaçını neden hayatımıza dahil etmiyoruz?

Size şunu yapın daha iyi olacaksınız demeyeceğim. Siz kendinizi benden daha iyi tanıyorsunuz. Kendinize neyin daha iyi geleceğini bulun ve bunu hayatınıza ekleyin. Siz mutlu oldukça çevrenizdekiler de mutlu olacak. Çevrenizdekiler mutlu oldukça siz de mutlu olacaksınız. Kısır ama bir o kadar da güzel bir döngü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir