Ne İstediğini Biliyor musun?

Yapabildiğin ve yapamadığın onca şey var. Yapabildiklerinin kaç tanesini isteyerek yapıyorsun? Yapamadıklarının kaç tanesini yapmak istiyorsun? Ne istediğini biliyor musun? Ne istediğini bilmeyen insan ne yapmalı? Ne istediğimizi nasıl anlarız? Ne yapmak istediğimi nasıl bulurum?

Gününü verimli geçirmek için yaptığın şeylerin kaç tanesi senin için gerçekten gerekli? Yaptığın şeylerin yapılması için gerekli olması gerekiyor mu? İstediğin için yapıyorsun peki istediğin şeyleri yaptıktan sonra kendini gerçekten mutlu hissediyor musun? Kişisel gelişim sürecimizde etkili olan istek konusundaki bu yazıya başlıyorum.

İstediğin şeyleri yapmak için çalışıyorsun, plan yapıyorsun, para biriktiriyorsun. Bunu kendine bir hedef olarak koyuyor musun yoksa olsa da olur olmasa da olur mu diyorsun? Ne istediğini biliyor musun sorusuna verdiğin cevabı kendine hedef olarak koymalısın. Dolayısıyla ne istediğini bilmek çok önemli. Çalışmalarını, paranı, planlarını ona göre ayarlamalısın. Yapmak istediğin şeyi ne kadar çok istersen o kadar odaklanırsın ve istikrarlı bir şekilde hedefine doğru ilerlersin. İstemek başarmanın yarısıdır değil mi?

İstediğin şeylerin gerçekten istenebilir olması da önemli. İstediğin şeyler senin açından uygun mu? Başkalarının, hedefin ve senin hakkındaki düşüncelerini boşver. Sen istediğin şeyi yapabileceğine inanıyor musun? Bilgi birikimin buna uygun mu? Maddi ve manevi olarak buna hazır mısın? Kendini daha ne kadar geliştirmen gerekiyor? En önemlisi de kendini, onu yaparken hayal edebiliyor musun?

Çevrendekilerin desteği sana arzuladığın işi yapma yolunda çok önemli. O desteği bulabilirsen ne mutlu sana. Ama şu an o desteğe sahip değilsen lütfen umutsuzluğa kapılma. Yolunda emin adımlarla ilerlediğin sürece yeni insanlarla tanışacaksın. Kimisi engel olacak kimisi destek olacak. Sonuç olarak sen o işi başarmış olacaksın. Eğer gerçekten çok istersen.

Plan Yapmak

Yapmak istediğimiz birçok şey var. Bunları önem sırasına göre düzenleyip bir an önce yapmaya başlamalıyız. Birden fazla işi aynı anda götürebildiğimizi biliyoruz. Yapmak istediğimiz şeyleri eğer bir arada yapabiliyorsak yapmalıyız. Tabi bunları bir plan içerisine dahil ederek yapmamız gerekiyor. Uyabileceğimiz bir plan düzenlemek bize kalmış. Başkalarının bizim için düzenledikleri planların bir önemi yok. Kendimizi en iyi kendimiz tanıyoruz. Dolayısıyla kendimiz için bir plan oluşturmalı ve buna uymalıyız.

Planlarımız, saat aralıklarında yapılması gereken işleri içerecek bir biçimde olmamalı. Belli saatlerde belli yerlerde olmamız gerekiyor bu doğru. Ancak her gün o saat aralığında orada olacağız diye bir şey yok. Olamayacağımız veya olmamamız gereken zamanlar olacaktır. Bunlar çok normal karşılanmalı bizler tarafından. Eğer planımızı günlerin saatlerine göre ayarlarsak, elimizde olmayan sebeplerden ötürü planımızı aksatabiliriz. Bu durum motivasyonumuzu bozar ve istekli olduğumuz işe olan isteğimizi azaltabilir. Plana uymak için atmamız gereken ilk adım isteğimizi nasıl koruyabileceğimizi bulmak olacaktır. İsteğimizi nasıl koruyabileceğimizi öğrenmek için yazımı okuyabilirsiniz.

https://www.yalcingolayoglu.com/hedeflerimiz/

Amacına Uygun Plan

Gün içerisinde yapmamız gereken şeyler var. Ama bunlar her gün için geçerli değil. Zaman ilerledikçe değişiyoruz. Dolayısıyla ihtiyaçlarımız ve istediğimiz şeyler de değişiyorlar. Her günün aynı saatinde aynı şeyleri yapma mecburiyetinde hissetmemeliyiz kendimizi. Plan yaparken dikkat etmemiz gereken şey, yapmak istediğimiz şeyi kesinlikle yapmamız gerektiğini kendimize kabul ettirmektir. Bunu kendimize kabul ettirdikten sonra gün içerisinde saat kaçta yaptığımızın bir anlamı olmaz. İşe gitmeden veya işteyken belki de işten döndükten sonra yapsak da planımıza uymuş olacağız. Yeterki yapmayı isteyelim ve yapalım.

Yapmamamız gereken ve yapmayı çok istediğimiz şeyler de var hayatımızda. Öncelikle bunları kendimiz için bulup, bunların üstüne gidelim. Neden yapıyoruz? Bize bir faydası var mı? Bize zararları neler? Bu sorulara mantıklı cevaplar bulmaya çalışalım. Yararları zararlarından fazlaysa sorun yok. Ancak yaptığınız şeylerin zararları yararlarından fazlaysa o zaman bunu bir tartışalım. Yapmamanız gerekiyor ama çok isteyerek yapıyoruz bunları değil mi? Belki eğleniyoruz veya rahatlıyoruz. Kendimize iyi geldiği için yaptığımızı sanıyoruz. Ancank zararı çok bunun da farkındayız. O zaman neden ondan bıkana kadar yapmıyoruz onu. Alın size plan. Sabahtan akşama kadar yapalım. Bütün günümüzü ona harcayalım. Sonra da günün sonunda belki de günlerin sonunda, neler kaybettiğimize bir bakalım. Yaptıklarımız kaybettiklerimize değiyorsa ne mutlu bize. Ancak değmiyorsa bence kendi geleceğimiz açısından bir düşünmekte fayda var.

Tavsiye edilen –> https://www.kreatifbiri.com/ne-istedigini-biliyor-musun/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir