Kişisel Özellikler

Kişisel özellikler, insanın karakterini belirleyen yegane unsurlardır. Bu unsurlar sayesinde insan, anlaşabileceği insanlarla iletişim kurabilmektedir. İnsanların çevresindeki kişilerin kişisel özelliklerini öğrenebilmesi için onlarla tanışması ve onlarla birlikte vakit geçirmeleri gerekmektedir.

Kişisel Özellikler Nelerdir?

Kişinin, kendine özgü yetenekleri, çevresiyle olan ilişkisi, olaylara bakış açısı gibi durumlar onun kişisel özelliklerini etkilemektedir. Çocukluktan bu yana zaman içerisinde gelişen bu özellikler sayesinde kişi çevresine uyum sağladıkça kişisel özellikleri de buna paralel olarak değişmektedir.

Empati kurabilmek, çevresine ve çevresindekilere saygılı olabilmek, yaptıklarında ve yapacaklarında sabırlı ve istikrarlı bir şekilde karar verebilme yetenekleri insanların kişisel özellikleri arasında yer almaktadırlar. Bu yetenekler sayesinde insanlar, çevresindeki diğer insanlardan ayrılabilmekte ve onlardan daha üstün konuma ulaşabilmektedirler.

Kişinin yetiştiği ortam, kişinin ailesi ve sağlık durumu gibi çeşitli etkenler kişinin kişisel özelliklerini etkileyebilmektedir. Etkilenen bu özellikler sayesinde kişi, günden güne değişmektedir. Değişimin iyi ya da kötü yönde olması tamamiyle kişinin kendisine kalmıştır. Kişi bu değişimi kendi lehine çevirebilmek için elinden geleni yapmalıdır.

Yapılan yanlışlar ve doğrular, kişisel özelliklerin belirlenmesinde oldukça büyük rol oynamaktadırlar. Kişinin hayat tecrübesi gün geçtikçe artmakta ve kişi tecrübeleri sayesinde kişiliğini belirleyecek olan özellikleri oluşturabilmektedir. Yanlışlardan çıkarılan sonuçlar sayesinde kişi kendini günden güne geliştirmektedir.

Başkalarının özelliklerine göre kişi, kendi özelliklerini tasarlamamalıdır. Her insan, birbirinden farklı ortamlarda ve koşullarda büyümüşlerdir. Dolayısıyla kişisel özellikleri oram ve koşullara bağlı olarak gelişmişlerdir. Bunları değiştirmek oldukça zordur. Bunları bir insan uğruna değiştirmek de oldukça saçmadır. Başkalarının da size göre kendi özelliklerini değiştirmesinin de bir mantığı yoktur.

Kişisel özellikler hakkında tavsiye edilen yazı –> https://eodev.com/gorev/3913328

Kişisel özellikler arasında yer alan “şüphe” hakkında bir yazı –> https://www.yalcingolayoglu.com/suphe/