Kişisel Gelişim

Bu sitede kişisel gelişim yazıları başta olmak üzere teknoloji ve bilgisayar mühendisliği konularına da yer verilmektedir.

Kişisel Gelişim Ön Yargıları

Her insanın her günü bir diğerinden farklıdır. Kişi, her gününü aynı yaşamak istese bile ufacık farklılıklara engel olamaz. Dolayısıyla hiçbir gününü aynı şekilde yaşayamaz. Her gününü farklı yaşamak için elinden geleni yapan insanlar da var. Bunların hatası ise farklılıklarını belirlemeye çalışmak. Farklılıklar planlanabilir ve düzenlenebilir. Ancak gerçekleştirme aşamasına gelindiğinde sahibini dinlemez.

Yarının bugünden daha iyi olması, bir insanın isteyebileceği en güzel şey. Bunun için uğraşan insan elbet bir gün isteğini yerine getirecek. Bu isteğinden sonra ise daha iyi şeyler istemeye başlayacak. Yeni isteklerine ulaşmak için de bir önceki günden daha tecrübeli şekilde çalışacak. Dolayısıyla insan, günden güne isteklerini yerine getirmeye çabalayarak kendisini geliştiriyor olacak.

Bu çabaların gereksiz ve saçma olduğunu düşünen insanlar olacak. Bu insanlar genellikle isteksiz olurlar ve herhangi bir konuda çabalamayı bırakmışlardır. Ümitsizlerdir. Belki de birilerinin onlara umut vermelerini beklemektedirler. Ancak bir yerden başlamayı bilseler, başladıktan sonra küçük başarılara sahip oldukları zaman anlayacaklar diğer insanların neden büyük başarılar peşinde koştuklarını.

Yapamam diye birşey yok. Ben hiçbir şey yapamam diyen bir kişi bile hiçbir şey yapamamayı yapabiliyor. Yapabildiği şeylerin farkına varabilmesi için birisinin ona sen bunu yapabiliyorsun demesi gerekmiyor. Deneye deneye neyi yapıp yapamayacağını görmesi gerekiyor. Yeter ki birşeyler yapmayı istesin.

Artık insanların kişisel gelişim konusundaki ön yargılarını kırması gerekiyor. Kişisel gelişim için ayrı bir çaba harcamaya gerek yok. Yapmak istediğini yapmaya çalışması sayesinde günden güne geliştiğinin farkına varmalı. İşte bu farkındalık kişisel gelişimin ta kendisidir.

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim, bir kişinin günden güne kendini geliştirebildiğinin farkına varması demektir. İstese de istemese de günlük hayatında bir şeyler öğrenen kişi kendini geliştirmiş olmaktadır. Bunu kabullenip kendini daha da geliştirmeye başlaması, kendi kişisel gelişim sürecini başlatmış olması demektir.

Kişisel gelişim sürecinde hiçbir kişi tek başına değildir. Her zaman her kişinin yanında birileri vardır. O kişiler bu süreçteki insanları iyi ve kötü yönde etkilemektedirler. Sürecin başlangıcı kişinin aklını kullanmaya başladığı gündür. Bitişi ise öldüğü gündür. Aklını kullanmaya başladıktan, öldüğü güne kadar yaptığı her etkinlik kişisel gelişim sürecini etkiler.

Bu süreçteki en önemli unsurlardan birisi kişinin karar verme mekanizmasıdır. Her kişinin kararı en başta kendisini etkiler. Olumlu veya olumsuz olduğu, bulunduğu duruma göre değişmektedir. Verilen her karar kesinlikle iyi düşünüldükten sonra verilmelidir. Günlük sıkıntılar, çekilen acılar, yaşanılan sevinçler yani kararımızı etkileyebilecek yüzlerce sebep var. Karar verme aşamasında bu sebeplerden olabildiğince uzak durup, verdiğimiz kararın en az derecede etkilenmesini sağlamalıyız.

Kişisel Gelişim Kitapları

Kişisel gelişim kitapları, insanların kişisel gelişim süreçlerini nasıl yönetmesi gerektiğini anlatan, çeşitli uzmanların insanların bu süreçlerini daha verimli geçirmelerini sağlamak için tavsiyeler verdikleri kitaplardır. Sadece bu kitapları okumak yetmez, kitaplardaki tavsiyelerin uygulanması gerekmektedir.

Kişisel gelişim kitapları insanlar tarafından oldukça ön yargılı bir şekilde karşılanmaktadır. Kimileri bu kitaplardan gerçekten yararlandıklarını söylerken kimileri de kitapların çok bilmişler tarafından yazıldığını ileri sürmektedir. Durumun netleşmesi gerekiyor. Kitap türleri var. Kitap okumayı seven bir insan, sevdiği türden bir kitabı okuduğunda, vaktini boşa geçirmediğini düşünür. Dolayısıyla zaten kendisini bir şekilde geliştirmiş olur.

Günümüzde parası ve sabrı olan herkes kitap çıkarabilmektedir. Çıkarılacak olan kitabın illa elle tutulur olması şart değildir. Teknolojinin gelişmesiyle e-kitap kavramı ortaya çıkmıştır. Artık insanlar telefonlarından, bilgisayarlarından veya tabletlerinden kitap okuyabilmektedirler. Bu bir bakıma oldukça kullanışlı bir teknoloji olsa da aslında biraz dezavantajlı da sayılabilmektedir.

Çıkarılan kitabın içeriğinin kalitesi, onu okuyan insanların yorumları sayesinde bilinmektedir. Ancak unutulmaması gereken bir şey vardır. Kitapların en güzel reklamı, yakın arkadaşların tavsiyeleridir. Bir kişinin güvendiği bir kişiden okuması gerektiği kitap konusunda tavsiye alması normal bir şeydir. Yazılan kitap, arkadaşlar arasında tavsiye ediliyorsa, işte o zaman kaliteli sıfatını kazanmış olur.

Dolayısıyla her kişinin çıkardığı kişisel gelişim kitabı okunabilir nitelikte olamaz. Tavsiyeler sonucu okunması gereken kişisel gelişim kitaplarına aşağıdaki yazımdan erişebilirsiniz. Okuyup beğendiğim kitapları sizlerle paylaştığım bir yazıdır kendisi.

Kişisel gelişim kitapları hakkındaki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Gelişim Yazarları

Ülkemizde ve dünyada birçok kişisel gelişim yazarı vardır. Günümüzde bu konu hakkında bilgisi olmayıp da kitap yazan birçok yazar vardır. Ancak kişisel gelişimi, daha doğru ve detaylı bir şekilde anlayabilmek için bu konuda tecrübeli insanların kitaplarının okunması gerekmektedir.

Türkiye’nin en iyi on kişisel gelişim yazarını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kişisel Gelişim Yazıları Nedir?

İnsanlar, hayatları boyunca çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Bu zorluklara karşı durabilmek için öncelikle kendilerini çok iyi tanımalılar. Bu sitedeki yazılar, bir insanın karşılaşacağı zorluklar karşısında nasıl davranması gerektiğinin farkına varmasını sağlamak için yazılmıştır.

Sitede, empati kurmak, kafaya takmamak, odaklanma gibi konularda çeşitli kişisel gelişim yazısı bulunmaktadır. Kişisel gelişim konuları hakkında yazılan yazıların okunması halinde insan, kendine bir şeyler katabiliyorsa, bu site o insan için amacına ulaşmış demektir. Kişisel gelişim yazıları aşk konusunda da yazılmaya başlanacaktır.

Bu sitede küçük bir gezintiye çıkan kişi, motivasyon yazıları ve kişisel gelişim sözleri ile alakalı yazılar da görecektir. Bu yazılar, yazıları okuyan kişileri gaza getirme amaçlı değil, onu kendisine hatırlatma amacıyla yazılmıştır.

Yayınlanmış olan her kişisel gelişim yazısı, üzerinde uğraşılmış ve düşünülmüş yazılardır. Eğer bir kusur veya mantık hatası varsa lütfen yorum olarak belirtiniz. Bu bize sağlayacağınız en büyük fayda olacaktır.

Kişisel gelişim yazıları pdf şeklinde de arama yapılarak çeşitli makalelere ulaşılmaktadır. İnsan kendisi için yararlı olanı bulup kullanmalıdır. Kişisel gelişim yazıları özetleri paylaşılmaktadır. Anlatılmak istenen şeyler olabildiğince net anlatılmaya çalışılmaktadır. Ara sıra kişisel gelişim ile ilgili kısa hikayeler de paylaşılacaktır.

Kişisel gelişim kitapları okumak, insanı bir anda süper kahraman yapmaz. Ama kendisine bir süper kahraman idolü bulmasına yardımcı olur. Ona şu yoldan git buradan gitme demez, doğru yolu nasıl bulacağını öğretir. Başkalarının onun yerine hedeflerini belirlemesini değil, kendi hedefini kendisinin belirlemesi gerektiğini söyler. Kişisel gelişim kitaplarını okumak isteyen kişi önce neden bu tarz kitaplar okuması gerektiğini belirlemelidir. Sonra da kitapları okuduktan sonra harekete geçmelidir. Çünkü edinilen bilgiler kullanılmazsa, sadece beyinde yer kaplar.

Detaylı bilgiler

Kişisel gelişim zirveleri ve kişisel gelişim seminerleri takip edilmelidir. Boş zamanların boşa geçmemesi adına böyle etkinliklere katılmak gerekmektedir. Ön yargılı olmayıp, bir kere bile olsa kişisel gelişim zirvesi denenmelidir. Böyle zirvelerde kaybedecek şeyden çok kazanılacak onca şeyin olduğu unutulmamalıdır.

Kişisel gelişim hikayeleri, insanların başarı hikayelerini kapsamaktadır. Hedefine ulaşmak isteyen insan öncelikle başka insanların hedeflerine nasıl ulaştıklarını incelemelidir. Edindiği bilgileri pratiğe döküp hayatına katmalıdır.

Kişisel gelişim kursları, insanların insanlığa daha faydalı olabilmesini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Kişisel gelişim eğitimi verilen bu kurslarda, kendini boşlukta hisseden, ne yapacağını bilemeyen kişilere kişisel gelişim kursu oldukça faydalı olacaktır. Ne yapması gerektiğini bilen insan, nasıl yapması gerektiğini de bulacaktır.

Kişisel gelişim testleri, kişinin kendini tanımasını, kendiyle konuşmasını sağlamak için yapılmaktadır. Bu testlerin sonucu testi çözen kişiye göre değişmektedir.

Kişisel gelişim videoları, bu konuda tecrübe sahibi olan insanların, bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen insanları bilgilendirmek için yaptıkları videolardır. Bu konuda oldukça fazla video olduğu için video kirliliği oluşmaktadır. Kişi, kişisel gelişim videosu seçimi yaparken dikkatli olmalıdır.

Kişisel gelişim kitap önerileri oldukça fazladır. Kişisel gelişim kitapları öneri yapacak olursam Mümin Sekman’ın kitaplarını kesinlikle öneririm. Kendisi Türkiye’de kişisel gelişim yazarları arasında en iyilerindendir.

Kişisel gelişim blogları ve kişisel gelişim siteleri, günümüzde oldukça fazla ziyaretçi almaktadır. Kişisel gelişim soruları, bu konu hakkındaki blog ve sitelerde mevcuttur. Soruların cevapları her insan için farklıdır. Bu durum insanların kendilerini daima geliştirmek istemelerinin bir sonucudur.

Kişisel gelişim sertifikası, bu konuda insanlara yardımcı olmak isteyen kişilerin edinmesi gereken sertifikadır.

Kişisel gelişim uzmanı, bu konuda bilgili insandır. Ülkemizde bir konuda uzman olmak oldukça kolaydır. Neredeyse her insanın bir uzmanlık alanı vardır. Ancak bu doğru değildir. Unutulmaması gereken bir şey vardır. Bir konuda uzman olmak için 10.000 saat o konu üzerinde çalışmış olunmalıdır. Bu her konu için geçerli olan bir kuraldır.

Okunması şiddetle tavsiye edilen kişisel gelişim yazıları –> https://www.yalcingolayoglu.com/odaklanma/
https://www.yalcingolayoglu.com/hedeflerimiz/

Çeşitli Kişisel Gelişim İçerikleri –> https://onedio.com/etiket/kisisel-gelisim/542c25e85cddcee95aa865dc

Kişisel Blog Yazıları

Kişisel blog yazıları, bir kişinin kendi hayatında edindiği tecrübeleri paylaşmak istemesiyle oluşur. Kişi, tecrübelerini başkalarına aktararak onların yorumlanmasını ister. Edilen yorumlar doğrultusunda kendisine faydalı olan bilgileri edinir ve blog yazılarını bu bilgiler eşliğinde yazmaya devam eder. Böylelikle, gün geçtikçe blog yazan kişinin blogu da gelişir. Daha çok yazı yazar ve daha çok geri gönüş alır.

Bir insan her konuda bilgili olamaz. Dolayısıyla fikir sahibi de olamaz. Bir konuda bilgili olan insanın o konu hakkındaki fikirleri, o konuya ilgi duyan insanlar için oldukça önemlidir. Fikirler eleştirilmeli ve fikir sahibi bu eleştirileri kabul etmelidir. Ancak eleştirilerin kabul edilebilmesi için de hakaret etmeden yapıcı eleştiri yapılması gerekmektedir.

Öğrenilen bilginin bir başkasına öğretilmesi mükemmel bir his. Ancak bilgi paylaşılmadan önce bilginin doğruluğu olabildiğince araştırılmalıdır. Paylaşılacak bilgi, o konuda uzman olan insanların çoğusu tarafından kabul ediliyorsa, paylaşılabilir sıfatını kazanacaktır. Ancak çoğu insanın kabul ettiği herşey doğru olacak diye bir şey yok. Bunun kararı da bilgiyi edinen kişiye kalmıştır.

Kişisel Gelişim Sözleri

Kişisel gelişim sözleri, bir işte başarılı olmuş insanların, hedeflerine ulaşmak isteyen insanlara bilgi verme ve onların hedeflerine ulaşabileceğini anlatmaya çalışmak için söyledikleri sözlerdir. Bu sözler sayesinde insanlar, ulaşmak istedikleri hedeflere daha ısrarlı ve sabırlı bir şekilde ilerlemeye çalışmaktadırlar.

Kişisel gelişim kitapları pdf ve kişisel gelişim pdf ulaşmak için buraya tıklayınız.

Kişisel gelişim kitapları ekşi yorumları için buraya tıklayınız.

Kişisel gelişim ve olumlamalar ve kişisel gelişim neler yapılır sorusuna cevap bulmak için sitemizdeki yazılara göz atabilirsiniz.

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde kişisel gelişim merkezi mevcuttur. Küçük bir araştırma ile buralar bulunabilir.

Kişisel gelişim ile ilgili sözler için buraya tıklayabilirsiniz.

Kişisel gelişim dergisi ve kişisel gelişim dergileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Kişisel gelişim ingilizce karşılığı “personal development”.