İrade

Uzun süreli hedefine ulaşmak istiyorsan, seni bu yolunda cezbedecek ve vaktini boşa harcamana sebep olacak işlerden kaçınman gerekiyor. İrade burada devreye giriyor.

İrade nedir?

İrade anlamı, bir şeyi yapıp yapmamaya karar verme gücü. Kişisel gelişim konusu altında önemli olanlardan bir tanesidir. İradesiz insan yoktur. İradesinin farkında olmayan insan vardır.

irade

İradeni Geliştirme Yolları

Hayır !

Sahip olduğun irade gücü ne kadar kuvvetliyse, sen de o derece hedefine odaklı bir hayat yaşarsın. İrade eğitimi oldukça önemli ve bunu sen yapmalısın. Hayır demeyi öğren. Çevrendekileri üzmekten korkma. Onlar üzülmesin diye kendini üzme. Sana zararlı olduğunu bile bile yapmak istediğin şeyleri yapmaman için farklı şeyler düşünmeye çalış. Hemen kafanı dağıtman için bir şeyler yap. Ne yapacağını sana söyleyemem. Kendini benden daha iyi tanıyorsun.

Çevrendekiler sana değer veriyorlarsa, senin kararlarına saygı göstermeliler. İstemediğin bir şeyi sana yaptırmaya çalışıyorlarsa onlardan olabildiğince uzak durmalısın. Çünkü onlar, senin mutluluğunu düşünmeyen ve seninle mutlu olan insanlar.

Abur Cubur Yeme

İrade kontrolü için düzenli beslenmen de gerekiyor. Vücudundaki şeker, yağ, protein dengesini korumalısın. Böylelikle kararlarını iradenle birlikte daha sağlıklı bir şekilde verebilirsin. Şeker içeriği yüksek olan besinlerin gereğinden fazla tüketilmesi sağlığını olumsuz yönde etkiler. Ayrıca alkol ve sigara kullanımı da mantıksız kararlar vermende etkili olacaktır.

Küçük Küçük

Büyük hedeflerini küçük parçalara böl. Böldüklerinin üstesinden gelmeye çalış. Böylelikle iraden de gelişecek. Büyük hedefin için her geçen gün hazır hale geleceksin. Küçük hedeflere ulaşmak sana küçük başarıları getirecek. Küçük başarılar sayesinde kendine küçük ödüller vermelisin. Böylelikle bir sonraki adıma geçtiğin zaman kendini daha istekli hissedeceksin.

Kalkanını Tamir Et

Hedefini gerçekleştirme yolunda bir sürü engelle karşılaşacaksın. Engellerini aşmak için yeri geldiğinde iradeni de kullanacaksın. İradeni idareli kullanmazsan gelecek yıllarında zorluk yaşayacaksın. İrade terbiyesi yapabilmen için rahatlayıp, stres atabileceğin bir hobi bul. Bulduğun hobiyi çevrendekilerle paylaş. Kendine bu hobiyi birlikte yapabileceğin arkadaşlar bulmaya çalış. Böylelikle irade zayıflığı ortadan kalkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir