Hobi

Günlük hayatımızda yapmak zorunda olduğumuz şeyler var. Bunları yaparken belli bir amaç uğruna yaptığımızı düşünürsek, kendimizi huzurlu hissetmemizi sağlamamız gerekir. Çoğumuz için bu durum geçerli değildir. Huzurlu olmak için yapmamız gereken şeyler bizim yararımıza olmaktadır. Yararımıza olan şeylerden bir çıkarımız olduğu sürece onları daha çok yapmak isteyeceğiz. Bunlara örnek olarak hobi diyebiliriz. Yapabileceğimiz birden fazla hobi fikirleri bulunmaktadır. Kişisel gelişim yazıları konusu olarak hobilerimizden bahsedeceğim.

Hobi ne demek?

Boş zamanlarımızın boşa geçmemesini sağlamak için yaptığımız etkinliklerdir. Bu etkinlikler sayesinde kendimizi daha iyi hissedebilir ve ertesi güne daha istekli şekilde uyanabiliriz.

Yaptığımız şeylerin bir bedeli var. Bazen bir şeyler ödüyoruz bazen de bir şeyler ediniyoruz yaptıklarımızın sonucunda. Bu bedeller zaman, para veya başka şeyler olabilir. Bir hedef uğruna çalışıyor veya çabalıyorsak, hedefe ulaşana kadar ödediğimiz bedeller, hedefe ulaştıktan sonra aldığımız ödüle değiyor. Aldığımız ödülün bizi tatmin etmesi gerekiyor eğer hedefimizi daha da ilerletip geliştirmek istiyorsak.

Neden Hobi Edinmeliyiz?

Uzun ve stresli bir günün ardından rahatlamak için dinlenmek ve kendimize zaman ayırmak isteriz. Bu zamanları kişisel gelişimimiz için kullanmalıyız. Kişisel gelişimimiz için illa başarmanın sırrı, özgüven veya stresle alakalı yazılar okumak zorunda değiliz. Kendimizi ne yaparken iyi hissediyorsak onu yapmalıyız. Hava güzelse biraz yürüyüş yapabiliriz, akşam televizyonda sevdiğimiz bir dizi veya film olabilir, yapmayı ve yemeyi sevdiğimiz bir yemeyi yapıp yiyebiliriz, kitap okuyabilir veya bir şeyler yazabiliriz… Bunlar aklıma gelen birkaç örnek. İnsanların birbirlerinden farklı hayatlar yaşadıklarını kabul edersek, herkes için farklı farklı etkinlikler olabilir. Bunları kendimiz deneyip, bulup, hayatımıza katmalıyız. Hobi çeşitleri oldukça fazladır. Birisini seçip hayatımıza katmalıyız.

Tekrarlarını değiştir!

Gelelim en önemli konuya. Sıkılmak. Yaptığımız işten sıkılabiliriz, hobilerimizden sıkılabiliriz, çevremizdekilerden sıkılabiliriz. Sıkılmamızın ana sebebi, aynı şeyleri her gün tekrar ediyor oluşumuzdur. Bu tekrarları bozmamalıyız ama değiştirmeliyiz. Her gün kendimizi rahatlatmak ve daha huzurlu bir hayat yaşamak için tekrarlarımızdan vazgeçmemeliyiz. Bunlar artık bizler için alışkanlık haline gelmelidir. Tekrarlarımızı değiştirmeliyiz ama nasıl? Çok basit. Her ne yapıyorsanız yapmaya devam edin, ancak yaptığınız şeylerin zamanlarını ve mekanlarını değiştirin. Bir önceki günle aynı olmamasına özen gösterin. Hobilerinizi yaparken yeni şeyler keşfetmeye çalışın. Belki keşfettiğiniz şeyler sayesinde yeni hobiler edinirsiniz.

Devam et!

Sıkılma meselesini çözdüğümüzü düşünüyorsak, artık devamlılık konusuna geçebiliriz. Kendimizi zorunlu hissetmeden, hobilerimizi nasıl devam ettirmeliyiz? Birkaç örnek vermek istiyorum bu konuyla alakalı.

1-) Yaptıklarınızı paylaşıp iyi veya kötü eleştirileri değerlendirin. Yaptığınız işler hakkında çeşitli düşüncelere sahip olan arkadaşlarınız olacaktır. Onların eleştirileri arasında yapıcı ve sizin için yararlı olabileceğini düşündüklerinizi alın, bunları değerlendirin ve hobilerinizi bu şekilde ilerletmeye çalışın. Böylelikle her geçen gün ilerlediğinizi göreceksiniz ve bu, kararlı bir şekilde hobinize devam etmenizi sağlayacak.

2-) Hobilerinizden para kazanmaya çalışın. Yaptıklarınızla kendinizi huzurlu hissedebilirsiniz. Peki yaptıklarınız sayesinde insanlara yardım etme hazzını tattıktan sonra o hobinizi bırakabilecek misiniz? Hele bir de yaptıklarınızın sonucunda edindiğiniz manevi tecrübelere ek olarak maddi bir gelirinizin olduğunu da düşünürsek, hobiniz sizin için vazgeçilmez bir eğlence olacaktır.

3-) Hobi malzemesi bulmak oldukça kolay. Bunlara düzenli harcamalar yapmak gerekebilir. Harcanacak olan paranın miktarı hobiden hobiye değişiklik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir