Hedeflerimiz

Hedef nedir? Hedef ne demek? Hedeflerimiz, uğruna yaşayıp ölebileceğimiz kadar önemli veya olmasa da olur diyebileceğimiz nitelikte olan şeylerdir. Bu kavramın tanımlamasını yapmak gerçekten güç. Çünkü genel bir anlam söz konusu değil diye düşünüyorum hedef kavram için. Kişiden kişiye değişir. Hedeflerimiz ile ilgili kompozisyon yazarak bu konuya bir açıklık getirmeye çalıştım.

Hedeflerimiz doğrultusunda harcadığımız ve sahip olduğumuz en önemli şeyimiz olan zamanımızı, neyin uğruna, sonucunda bizleri veya çevremizdekileri nasıl etkileyeceğini bilmeden uğraşıyoruz onlar için. Ama kendimizin. hedeflerimiz uğruna yaşamak için geçerli birçok sebebi var. Bu sebeplerle de kendimizi ikna edip, hedeflerimize ulaşmak için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız.

Hedeflerimizi gerçekleştirmek için ne yapmalıyız?

Hedeflerimize nasıl ulaşmalıyız diye soruyoruz kendimize. Hedeflerimize ulaşmamız için sahip olmamız gereken en önemli şey, o hedefe ulaşma isteğimizdir. Çeşitli zorlukların olduğu bu yolda kendimizi bir şekilde motive edecek, moralimiz bozulduğunda veya pes etmeye yaklaştığımız zaman bizlere destek olacak olan isteğimizi yolumuzun sonuna kadar asla kaybetmemeliyiz. Başkaları, isteğimizi azaltabilir ve hedefimiz konusunda bizleri farklı düşüncelere sürükleyebilir. Hiç bitmeyecek olan isteğimizin azalması normal bir durumdur. İsteğimizi arttırmak bizim elimizde. Ancak başkaları bize isteğimizi veremezler. Tamamiyle bizlerin iradesindedir isteğimizin yönetimi. Bunu çok iyi yapmamız gerekiyor.

hedeflerimiz, kişisel gelişim, kişisel gelişim yazıları, kişisel gelişim sözleri,
hedefim,
hedef ile ilgili sözler,
hedef eş anlamlısı,
hedef sözleri,
hedef belirleme,
hedef nedir,
hedef ne demek

Hedeflerimizi nasıl belirlemeliyiz?

“Hedeflerimiz neler olmalı?” “Hedef nasıl belirlenmeli?” diye bir sormalıyız kendimize önce. Hedeflerimizin tutarlılığı çok önemli. Çevremizdekilerle, her anlamda aynı durumda olmadığımızın farkına varmamız gerekiyor. Hedefleri olan bazı insanların güvendikleri başkaları da olabilir. Çoğu zaman karşılıklı çıkar ilişkisine dayanan bu güvenle hedeflerine çok kolay bir şekilde ulaşabilirler. Bizlerin, yani hedefleri uğruna yaşamayı kabul eden bizlerin, güveneceği tek bir şey var. O da kendimiz. Yanlışlarımızla, doğrularımızla, korkularımızla yani her şeyimizle kendimiz. Dolayısıyla yapabileceğimiz inandığımız hedefleri belirlemek bizim için oldukça önemli.

Yaptığımız Her Şey Bizi Etkiliyor!

Her insanın kendine özgü bir hayatı var. Aslında hepimiz kendi dünyamızda yaşıyoruz. Ortak olan tek özelliğimiz, aynı gezegen olan dünyada yaşamak. Belki gelecekte dünyadan başka gezegenlerde de insanların yaşayabileceği ortamlar oluşturulur ve türümüz kendisini daha da geliştirir. Belki de insan türü kendi arasında farklılaşmaya başlar ve bizden daha gelişmiş bir türle beraber yaşamaya devam ederiz. Böyle bir şey olduğunu düşünürsek eğer, doğal olarak o insanların da hedefleri olacak ve onlar da hedefleri uğruna yaşayabilecekler. Bizlerden daha üstün olacakları için de onların hedeflerine ulaşması daha kolay olacaktır. Belki de onlar bizlerden üstün olacakları için bizlerle aynı hedefleri seçmeyeceklerdir. Dünya batsa, ay yarılsa, güneş sönse bile değişmeyecek olan kıskançlık duygumuz yüzünden onların ulaşmaya çalıştıkları hedeflere bizler de ulaşmaya çalışacağız.

Hedeflerimize Nasıl Ulaşabiliriz?

Anlatmaya çalıştığım şey şu. Hepimiz aynı türün canlılarıyız ancak her birimiz birbirimizden farklı. Hedefleriyle, hayalleriyle, imkanlarıyla, şanslarıyla her birimiz diğerinden bir özellikte üstün ama bir başka özelliğinde ise üstün değil. Bizler hedeflerimizi koyduğumuz zaman şuna dikkat etmeliyiz, başkalarından üstün olmaya mı çalışıyoruz yoksa kendimizin en üstün seviyesine mi ulaşmaya çalışıyoruz.

Eğer çevremizdekilerden üstün olmaya çalışıyorsak, bu yolculukta bizleri etkileyecek bir sürü etken olacaktır. Bizler, bu etkenlerin çoğuna müdahale edemeyeceğimiz için çoğu zaman bu hedefimizde başarısız olacağız. Denemenin sınırı yok. Ömrümüz boyunca bunu defalarca tekrarlayabiliriz. Çevremizdekilerden üstün olduğumuzu kabul edip, ettirdikten sonra ise günün birinde bizden daha üstün bir kişinin çevremize dahil olabileceğini unutmamamız gerekiyor. Yaşadığımız gezegendeki insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Her insanın kendi dünyasındaki insanları da artıyor ve artacak. Biz istesek de istemesek de.

Eğer kendimizin en üst seviyesine çıkmaya çalışıyorsak, bu yolculukta da bizi etkileyecek birçok etken olacaktır. Ama bu etkenlerin hemen hemen hepsi kendimizden kaynaklanmaktadır. Hedeflerimizi yeteneklerimize göre belirlemeliyiz. Yapabileceklerimiz ve yapmak istediklerimize sadece kendimiz karar vermeliyiz. Çevremizdekilerin kararları bizler için sadece bir tavsiye olmalı ve ancak bizler beğenirsek o tavsiyeleri hayatımıza katmalıyız. Bizden daha tecrübeli bir insanın bizlere vereceği tavsiyenin elbette bir önemi olacaktır. Ancak her insanın dünyası birbirinden farklı olduğu için bize verilen o tavsiyeyi dünyamıza entegre etmek tamamiyle bizim işimiz olmalı. Başkalarının değil.

Kimse İçin Değil, Yalnızca Kendimiz İçin

Çevremizdekilerden duyduğumuz hedeflerimiz ile ilgili sözler, bizleri bu yolda yavaşlatmamalı. Hedeflerimiz doğrultusunda yaptığımız her şeyin bir anlamı olmalı. Bizden daha iyiler yapıyor veya herkes yapıyor diye değil. Biz istediğimiz için, bize yararı olacağını düşündüğümüz için ve sonucunun bizi etkileyeceğini unutmadan, sadece ve sadece kendimiz için yapmalıyız. Kendi dünyamızı kendimiz yönetmeliyiz.

Hedeflerimiz” hakkında 1 yorum

  1. Hedef olamadan bir yolla çıkmak, olumsuz olmaktadır, ondan dolayı bir hedef belirleyerek ve sadece bu hedefe ulaşmak isteğiyle beraber bir yere varılabilinir. Fakat, bir hedefin rasyonel olması gerek, yani hayali olan, ulaşılması çok güç olacak ve dikkat edilmesi olan ikinci şey, ulaşılan hedefin yararı ve zararını ölçmek lazım, yani zararın yarardan daha yüksek olması, bu ulaşılan hedef zehirli olabilir. Mesela hedefin çok para kazanmak, gece gündüz çalışırsın, fakat bir yandan sağlığından olabilirsin, kısaca çok para kazanırsın fakat bu paranın geri sağlına ulaşmak İçin harcarsan bir anlamı olmaz.

    Sonuç olarak, bir hedefin belirlenmesi hayat İçin şarttır, yoksa kayıplarla yolla devam edersin ve bunun yanında, bu hedefin gerçekçi ve çok hayali olması hem zarar getirir hem ulaşılamazsa daha zararlı çıkarsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir