Güven


Güven kelimesinin anlamı nedir? Güven ne demektir? Güvenilir bir insan mısın? Çevrendekilerine güveniyor musun? Çevrendekiler sana güveniyorlar mı? Kendini güvenilir biri olarak görüyor musun? Kişisel gelişim serüveninde güvenmen gereken kişiler olacak. Bunların kimler olduğunu biliyor musun?

Karşılıklı Güven

Hayatında güvenebileceğin insanların olması önemli. Hedeflerin doğrultusunda yaşadığın hayatının şekillenmesinde etkisi olan insanlar onlar. Onlar da sana güvendiği sürece hayatındaki zorlukları güvendiklerinle birlikte aşmaya devam edeceksin.

Beyaz Yalan

Güven problemi yaratacak olan en önemli etkendir yalan. Güvendiğin kişilerden sana yalan söylememelerini beklersin. Peki yalana tahammülün var mı? Beyaz yalan söyleseler buna nasıl karşılık verirsin? Sinirlenip intikam mı alırsın? Yoksa olmamış gibi yapıp hayatını yaşamaya devam mı edersin? Bu duruma vereceğin karşılık senin karakterini oluşturmana yardımcı olacak. Affedebileceğin şeyler olabilir bunlar. Ama affedilemez olanlara tepkin ne olacak?

güven resmi

Güven nasıl kazanılır?

Bir kişinin sana güvenmesi ne kadar güzel bir şey değil mi? Ancak sana güvenmeyen bir sürü de kişi olacak hayatında. Onların güvenlerini nasıl kazanabilirsin? Çevrendeki kişilerin hepsi sana güvenmek zorunda mı? Senin buna ihtiyacın var mı? Bence yok.

Güvendiğin bir kişi senden bir konuda yardım talebinde bulunabilir. Eğer yardım edebileceğin bir konu ise ona yardım etmek seni çok mutlu edecek. Yardım ettiğin kişi de mutlu olacak ve sana olan güveni artacak. Çünkü o kişi artık bir şeye ihtiyacı olduğunda senden yardım isteyecek.

Karşılıksız Güven

Birisine ölümüne güvenebilirsin. Onunda sana güvendiğini bilirsin. Güvendiğin kişinin sana gerçekten güvenmediğini anladığın zaman işler değişir. Sana güvenmemesi demek seni kendine samimi bulmaması demek oluyor. Belki de seni kendinden uzaklaştırmak istiyordur ama sen üzülme diye yapmıyordur. Ya da daha kötüsü, senden bir çıkarı vardır.

Birisi sana ölümüne güveniyor ama sen ona güvenmiyorsun. O zaman ne yaparsın? Bu kişiye bağlı olduğunu düşün. Çevrenden uzaklaştıramayacağını düşün. Ondan kurtulmak için elinden geleni yapar mısın yoksa onu kendi çıkarların için kullanır mısın? Tercih senin.

Yaşanmışlıklar

Güvendiğin kişi sana ihanet etti. Üzüldün, depresyona girdin çıktın falan filan. Geçti gitti hayat devam ediyor bunun farkına vardın. Şimdi ne yapacaksın? İnsanlara güvenebilecek misin eskisi kadar? Milyonlarca hatta milyarlarca insan var bu dünyada. Bir tanesi de geldi senin güvenini boşa çıkardı. Hadi bir kaç tanesi olsun tamam. Daha tanımadığın bir sürü insan var. Sen bir insanı gerçekten tanıdığını düşünerek, insanı kafanda tanımladığını mı zannediyorsun? Her insan birbirinden farklıdır. Farklılıkların farkına vardıkça anlayacaksın hayatın güzelliğini.

Güven veren sözler için buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir