Empati Kurmamak

Empati, doğduğundan beri içinde olan bir yetenek. Doğduğunda daha fazla olan bu yeteneğin eğer kullanmazsan zaman geçtikçe köreliyor. Sonradan da kazanabilirsin bu yeteneğini ama hali hazırda bu yeteneğe sahipken neden kullanmıyorsun?

Empati yeteneğini sonradan kazanmak istiyorsan şunları yapman gerekiyor:

  • Açık uçlu sorular sor: Açık uçlu sorular sorarak karşındaki insanın bunu cevaplamasını bekle. Cevaplamak istemese bile mimiklerinden ve hareketlerinden olayın gidişatını anlayabilirsin.
  • Yavaş hareket et: Aceleci davranma. Karşındakinin paniğe kapılmasını sağlama. Kendisini sorguladığınızı düşünmesin.
  • Yorumda bulun: Karşınızdaki insanın sizi, kendisini önemsediğinizi düşünmesi için anlattıkları hakkında yorumlarda bulunmaya çalışın. Konuyu değiştirmeye kalkmayın, sizin kendisiyle ilgilenmek istemediğinizi düşünebilir.
  • Hızlı yargılara varmaktan kaçın: Dinle. Sonuna kadar dinle. Hemen o an sonuç çıkarma. Anlatırken çelişkiye düşebilir. Onları yakalayıp öyle değerlendir.
  • Kendi davranış ve düşüncelerini anlamaya çalış: Kendini onun yerine koyduğun zaman gerçekten onun verdiği tepkileri verecek misin? Nasıl tepkiler verebileceğini düşün ve anlamaya çalış.
  • Geçmişten ders al: Yaşadığın olaylardan dersler çıkarmayı öğren. Gelecek zamanda çevrendeki bir insan senin geçmişinde düştüğün bir duruma düşebilir. O zaman o insana daha iyi yardımcı olabilirsin.
  • Olayları akışına bırak: Baktın olmuyor, bakmayacaksın. Herkesin bir problemi olduğunu düşünüp takmayacaksın. Herkese yardım etmek zorunda değilsin.
  • http://www.milliyet.com.tr/empati-nedir–pembenar-detay-iliskiler-2591260/

http://www.milliyet.com.tr/empati-nedir–pembenar-detay-iliskiler-2591260/

Empati kurup kurmaman, karşındaki insana verdiğin değeri de gösterir. Onun halinden anlamak ve ona yardımcı olmak istiyorsan empati kurmak zorundasın. Eğer kurmazsan daha çabuk öfkelenirsin. Karşındaki insanın derdi dünyanın en büyük derdi olmayabilir ama onun için en büyük dert olduğunu düşünmelisin.

Yorum yapın