Empati Kurmamak

Kişisel gelişim sürecimizde empati konusu, önemli bir etkendir. Empati kurmamak bize yarardan çok zarara sebep olacaktır.

Empati Nedir?

Empati ne demek? Empati anlamı, doğduğundan beri içinde olan bir yetenek. Doğduğunda daha fazla olan bu yeteneğin eğer kullanmazsan zaman geçtikçe köreliyor. Sonradan da kazanabilirsin bu yeteneğini ama hali hazırda bu yeteneğe sahipken neden kullanmıyorsun? Çünkü sana nasıl kullanılacağın öğretilmiyor. Belli bir olgunluğa eriştikten sonra bunu kendin araştırıp hayatına katmalısın. Bak o zaman anlayacaksın karşındakinin halinden anlamanın ne kadar güzel olduğunu.

empati, kişisel gelişim

Empati Geliştirme

  • Açık uçlu sorular sor: Karşındakinin durumunu anlayabilmen için ona açık uçlu sorular sorman gerekiyor. Karşındakinin bunu cevaplamasını bekle. Cevaplamak istemese bile mimiklerinden ve hareketlerinden olayın gidişatını anlayabilirsin.
  • Yavaş hareket et: Aceleci davranma. Karşındakinin paniğe kapılmasını sağlama. Kendisini sorguladığınızı düşünmesin.
  • Yorumda bulun: Karşınızdaki insanın sizi, kendisini önemsediğinizi düşünmesi için anlattıkları hakkında yorumlarda bulunmaya çalışın. Konuyu değiştirmeye kalkmayın, sizin kendisiyle ilgilenmek istemediğinizi düşünebilir.
  • Hızlı yargılara varmaktan kaçın: Dinle. Sonuna kadar dinle. Hemen o an sonuç çıkarma. Anlatırken çelişkiye düşebilir. Onları yakalayıp öyle değerlendir.
  • Kendi davranış ve düşüncelerini anlamaya çalış: Kendini onun yerine koyduğun zaman gerçekten onun verdiği tepkileri verecek misin? Nasıl tepkiler verebileceğini düşün ve anlamaya çalış.
  • Geçmişten ders al: Yaşadığın olaylardan dersler çıkarmayı öğren. Gelecek zamanda çevrendeki bir insan senin geçmişinde düştüğün bir duruma düşebilir. O zaman o insana daha iyi yardımcı olabilirsin.
  • Olayları akışına bırak: Baktın olmuyor, bakmayacaksın. Herkesin bir problemi olduğunu düşünüp takmayacaksın. Herkese yardım etmek zorunda değilsin.
  • Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

Empati ile ilgili cümleler için buraya tıklayınız.

Empati Kurmak

Karşındaki insana verdiğin değeri gösterir. Onun halinden anlamak ve ona yardımcı olmak istiyorsan empati kurmak zorundasın. Eğer kurmazsan daha çabuk öfkelenirsin. Karşındaki insanın derdi dünyanın en büyük derdi olmayabilir ama onun için en büyük dert olduğunu düşünmelisin.

Empati Nasıl Kurulur?

Her insanın tecrübesi farklı. Çevrenizdeki bir kişinin halinden anlamak için çaba sarf ettiğinizde bunu başaramama ihtimaliniz olacaktır. Çünkü karşınızdaki kişinin yaşadığı olayla ilgili hiçbir tecrübeniz olmayabilir. Bu gibi durumlarda “Ben her zaman senin yanındayım.” cümle kalıbı kullanılmalıdır. Konuyla alakalı bir tecrübeye sahip olmadığınız için vereceğiniz tavsiyeler karşınızdaki insanın hayatını olumsuz yönde etkileyebilirler.

Çevrenizdeki bir kişinin, kendisini sizin yerine koyup düşünmesine asla karşı çıkmayın. Bırakın karşınızdaki kişi durumunuzu anlamaya çalışsın. Belki size, sizi olumlu yönde etkileyecek tavsiyeler verecek belki de hayatınızı mahvedecek kararları almanızda eşlik edecek. Tavsiye vermek oldukça kolay. Ancak kişi, kendisine verilen tavsiyeleri kendi mantığına aykırı olmayacak şekilde hayatına entegre etmelidir.

Bazen yapılması gereken şeylerin yapılmadığını göreceksiniz. Karşınızdaki kişinin sizle aynı fikirde olmayışına hayretler edeceksiniz. Defalarca sorgulayacaksınız. Ama karşınızdakini değil kendinizi sorgulayacaksınız. Çünkü hiç kimsenin hiç kimseyi değiştirmeye hakkı yoktur. Tavsiyeler verilir ve tecrübeler paylaşılır. Gerisi kişinin kendi kararlarına kalmıştır.

Saygı konusuyla alakalı olan yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Empati ile ilgili sözler için buraya tıklayabilirsiniz.

Empati kitap tavsiyesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir