Boşa Geçen Zaman

Boş zamanlarınızda neler yaparsınız diye sorulur genelde. Ama öncelikle şunu kavramak gerekiyor, boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır. Kişisel gelişim sürecimizde bunun farkına varmamız gerekiyor.

boş zaman ve boşa geçen zaman

Çoğumuzun günlük hayatı bellidir. Ne zaman kalkacağımız, ne zaman yemek yiyip ne zaman uyuyacağımız hepsi bellidir. Hatta bazılarımızın hobileri bile vardır. Kendilerini geliştirmek adına, güne daha mutlu başlamak veya o günü daha iyi geçirmek için uyguladıkları çeşitli egzersizler vardır. Takdir ediyorum böyle yapan insanları, kendilerine değer veren insanları. Peki bunların birer planı var mı? Yoksa istediğiniz zaman mı yapıyorsunuz? Belki de planı olmaması gerekir. Belki de planımız bellidir ve haberimiz olmadan o planı yaşıyoruzdur.

Yaptıklarımız bellidir ama yine de bir plan içerisinde olursa daha temkinli oluruz ve işlerimize daha iyi odaklanabiliriz. Ama planlarımızdaki işleri yapmak mecburiyetinde hissetmemeliyiz kendimizi. Çünkü bugünümüz ve yarınımız hiç aynı olmayacak. Gidişat biraz benzeyebilir ama ufak da olsa farklılıklar olacaktır. Bu farklılıklar günlük planlarımızı etkileyebilir. Planlarımıza uymadığımızı düşündüğümüz vakitler bizim için daha stresli olabilir. Bu yüzden planlarımızın biraz da olsun aksayabileceğini ama aksayan işlerimizin telafi edilebileceğini de unutmamak gerekiyor.

Hergün yapılan işler bir süre sonra monotonlaşmaya başlar. Yaptığımız işlerden zevk alsak bile bir süre sonra sıkılmaya başlayabiliriz. Eğer sıkılmaya başlarsak, yapmamız gereken şey yapmayı sevdiğimiz o işlerin yapılışlarını, zamanlarını veya mekanlarını değiştirmek olabilir. Mesela eve her gelişiniz de yemek yedikten sonra bir bardak kahve ya da çay içiyorsanız, evde içmeyin. Kalkın yerinizden ve küçük bir kafe bulun. Oturun bir çay söyleyin. Çayınızı içerken etrafı gözlemleyin ve anlam çıkarmaya çalışın. Aklınıza gelenleri bir yere not edin ve bunu dostlarınızla paylaşıp durum değerlendirmesi yapın.

Boşa geçen zamanlarımızı doldurmak adına neler yaptıklarımızı değerlendirmeliyiz. Eğer gerçekten birşey yapmadığımızı düşünüyorsak ve bu zamanlarımızın gözümüzün önünde akıp gitmesine vicdanımız el vermiyorsa, bir an önce kendimizi toparlamalı, hayatımızın monotonluğunu değiştirerek kendimiz için en doğru olanı yapmaya çabalamalıyız.

Boş zaman hakkındaki yazı için buraya tıklayabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir