Oyun Oynamak

Oyun Oynamak Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte oyun sektöründe büyük bir ilerleme oldu. Bu ilerleme sayesinde artık her yaştan ve mevkiden insanlar oyun oynamaya başladılar. Peki oyun oynamak nedir? Oyun oynamak, boşa geçen zamanımızı arkadaşlarımızla eğlenceli bir şekilde kullanmamıza yarayan, hem eğlenip hem de bir şeyler öğrenerek kendimizi geliştirebileceğimiz aktivitelerin bütündür.

Oyun oynamak insanların bir kısmı tarafından gereksiz ve faydası olmayan aktiviteler olarak kabul edilse de, abartılmadığı sürece yararları olan bir hobidir diyebiliriz. Hatta bu hobilerinden para kazanan insanlar da var.

Oyun Oynamak Faydalı mı?

oyun, oyun oynamak

Oyun denince akla son zamanlarda genellikle bilgisayar oyunları geliyor. Oyunlar sadece bilgisayar oyunlarından ibaret değildir. Bunu hepimiz biliyoruz aslında ama pek önemsemiyoruz. Arkadaşlarımızla bir kafede okey veya tavla oynamak, ders aralarında okulun bahçesinde sınıf arkadaşlarımızla top oynamak, çocukken mahalle aralarında arkadaşlarımızla körebe veya saklambaç oynamak, kış mevsiminde kar yağdığı zaman kartopu yapıp dolmuşlara, otobüslere atmak ve daha sayamayacağım kadar çeşidi olan çocuk oyunlarımızı biliyoruz. Sonuç olarak bunları tek bir amaçla yapıyoruz. Eğlenmek. Oyun oynamanın bize en büyük faydası, eğlenmemizi sağlaması.

Birden fazla oyun türü vardır. Bizler, eğlenebileceğimiz oyun türünü bulup, onları oynayarak boşa geçen zamanlarımızı değerlendirmeliyiz. Bazı oyun türlerinde, dünyanın farklı yerlerinden tanımadığınız insanlarla oynarsınız. Bazılarında ise size başka bir dünya sunulur ve o dünyayı tanımaya çalışırsınız. Eğer “online oyunlar” kategorisinde bulunan oyunları seçerseniz, takım çalışmasını ve en önemlisi de sabretmeyi öğrenirsiniz. Size bir dünyanın sunulduğu ve bu dünyayı keşfetmenize olanak sağlayan oyunları seçerseniz, o zaman da sabırlı ve planlı bir şekilde ilerlemeyi öğrenirsiniz. Bu tarz oyunlarda size en çok faydası olacak şey ise size bir dil öğretmektir. Oyunları ingilizce altyazılı oynarsanız faydası olacaktır. Genel olarak söylemem gereken şey ise şudur: Oyunlar bize sabrederek öğrenmeyi ve eğlenmeyi öğretirler.

Oyun Oynamak Zararlı mı?

Ne yaparsak yapalım, yaptığımız şeyleri aşırı şekilde yaparsak elbette bize zararı olacaktır. Oyun oynamanın da öyle tabiki. Eğer oyun oynamak işimiz değilse, bunu aşırı bir şekilde yapmanın anlamı olmaz. Kendimize faydasından çok zararı olur o zaman. Bize zararı olmasının sebebi de, bilgisayar veya oyun oynamamızı sağlayan teknolojik bir cihazla fazla şekilde vakit geçirmek değil, vakit geçirmemiz gereken kişilerle vakit geçirmiyor olmamızdır. Oyun oynarken bilincinde olmamız gereken şey, oyun sadece bir araç. Eğlenmek ve kendimizi geliştirmek için kullanmamız gereken bir araç. Bu aracı bu şekilde kullanmamız gerekiyor. Gerçek hayatımızın odamızın dışında da devam ettiğinin farkında olmalıyız.

Çocuğu olan aileler çocuklarıyla vakit geçirmeliler. Çocuk “oyun oynamak istiyorum” dediği zaman ona eşlik edebilecek anne ve baba, çocuk için oldukça önemlidir. Anne ve baba eşlik etmezse çocuk küçük yaşta tablet veya bilgisayar oyunlarına yönelebilir. Bu da çocuğun gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Oyun oynamak günah mı? Neden günah olsun yahu. Çocuk ya da yetişkin bir insan, oynadığı oyundan bir şeyler öğrenebiliyorsa, oynadığı oyun sayesinde kendini rahatlatabiliyorsa, can sıkıntısını giderebiliyorsa sorun yok. Sonuç olarak gerçekleşen bütün olaylar dijital ortamlarda tasarlanmışlar.

Oyun oynayarak para kazanmak

Oyun oynarken para kazanmak da mümkün. Ha eskiden de yok muydu derseniz size aklıma gelen şu örneği verebilirim. Cipslerin içinden çıkan tasolarımızı bir duvara doğru atardık. Duvara en yakın olan tasoyu atan kişi atılan bütün tasoların sahibi olurdu. Ancak bu durum günümüzde biraz değişmiş durumda yaşanmaktadır. İnsanlar online oyunlarda düzenlenen yarışmalara katılarak çeşitli ödüller kazanabilmektedirler. Ayrıca bu turnuvalar ülkeler arasında da düzenlenmektedir. E haliyle ülkeler arasında kazanılan başarının ülkenin adını duyurması açısından da önemlidir. Dolayısıyla gelişmiş ülkeler online oyunlara büyük yatırımlar yapmaktadırlar. Aynısı ülkemiz için de geçerlidir. Ülkemizde çok oynanan oyunların turnuvaları düzenlenerek oyuncuların bu turnuvalardan ödül kazanmalarını sağlayabilmektedirler.

Yaptığımız bir işte başarılı olduğumuz zaman bu başarımızı ailemizle ve çevremizle paylaşmak isteriz. Onların takdirlerini alarak mutlu oluruz. Günümüzde bu olay da biraz olsun yaygınlaşmıştır. Oyun oynarken oynadığımız oyunu paylaşabiliyoruz artık. Paylaştığımız platformlar sayesinde de insanlara, oyunu nasıl oynadığımızı ve oyunda nasıl başarılı olduğumuzu anlatabiliyoruz. Dolayısıyla o oyun hakkında bilgi edinmek isteyen insanları bilgilendirebiliyoruz. Bazı durumlarda oyunu nasıl oynadığınızdan ziyade oyunu oynarken nasıl hareketler yaptığınızı, nasıl durumlara girdiğinizi, arkadaşlarınızla nasıl iletişim kurduğunuzu canlı bir şekilde paylaşabiliyorsunuz.

Oynadığınız oyunla insanları etkileyebilirsiniz. Çok iyi oynayarak onlara bir şeyler katabilir ya da sıradışı oyunlarınızla onları eğlendirebilirsiniz. Sizi izleyenler size ya eğlendikleri için ya da bir şeyler öğrendikleri için teşekkür etmek isteyeceklerdir. Platformların bağış sistemleri sayesinde sizi izleyenler size maddi destek sağlayabilirler. Oyunlarını insanlarla paylaşanlar bu şekilde para kazanabilmektedirler. Bu bazı kişiler tarafından dilenciliğe benzetiliyor. Dilencilere, onlardan bir şeyler öğrendiğiniz için veya sizleri eğlendirdikleri için para veriyorsanız sizde bu benzetmeyi yapabilirsiniz.

Oyunlarda Kumar Oynamak

oyun, oyun oynamak, oyunlarda kumar oynamak

Oyun şirketlerinin bir kısmının para kazanmak için başvurduğu bir yöntem bu. Online oyunların genelinde bulunan “kutu açma, sandık açma” gibi alt oyunların farkındayız. Bunların kumar olduğunu da biliyoruz. Ama devletlerin bir yaptırımı söz konusu değil henüz. Çocukları kumar oynamaya teşvik eden bu tür alt oyunlar, devletler tarafından yavaş yavaş fark ediliyor.

Bu konu hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Oyun oynamak için tablet tavsiyelerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Oyun oynamak için laptop tavsiyelerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Oyun oynamak için bilgisayar tavsiyelerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Oyun Oynamak” hakkında 4 yorum

 1. Kafa dağıtmak ve eğlenmek için ara sıra CSGO oynuyorum. Bana iyi geliyor. Ama oyun konusu önemli bir konu. Özellikle de küçük çocuğu olan aileler için çok önemli… Denetim altında ve bilgi verici oyunlar oynamalarının gelişimlerine faydalı olacağını düşünüyorum. Güzel bir konu seçimi olmuş. Teşekkürler.

  1. CSGO’yu bende çok fazla oynadım. Ama artık oynamak istemiyorum. Çünkü yararından çok zararını gördüm. Asıl amacın kafa dağıtmak ise, oyun oynamak tabiki de iyi olacaktır. Teşekkürler.

 2. Eğlenmek konusundaki vurgunuz güzel fakat bahsini ettiğiniz gibi günümüzdeki birçok oyun belli bir yaşın altındaki çocuklar için derin bilinçaltı mesajları içeriyor. Her ne kadar tüm oyunlar eğlence amaçlı da olsa ileriye dönük derin yaralar açabilecek güçlere sahipler. Bilgisayar oyunlarının aile kontrolünde olması gerekli. Keşke tüm teknolojik gelişmelere rağmen mahalle kültüründen ve oyunlarımızdan kopmasaydık.

  1. Keşke anneler ve babalar biraz daha fazla vakit ayırıp bilgisayar oyunlarını çocuklarıyla beraber oynayabilseler. Sonra sıkılıp oyun oynamaya dışarda devam etseler..
   Dedikleriniz çok doğru.
   Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir