Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Dünya genelinde en fazla ihtiyaç duyulan iş kollarından birisidir bilgisayar mühendisliği. Peki bilgisayar mühendisliği nedir? algoritma, yazılım ve programlama konularında çalışmalar yürütülen bir iştir. Dolayısıyla mühendislik bölümleri arasında oldukça büyük ilgi görmektedir.

Bilgisayar Mühendisliği denince akla ilk gelen şeylerden birisi format atmaktır. Bu durum üniversite öğrencileri arasında espri olarak algılansa da, Türkiye’de gerçekten böyle bir algı vardır. Bu algıyı yıkma görevi de bu bölümün öğrencilerine verilmiştir. Bu öğrencilerin, sadece format atmakla kalmayıp, format atılacak olan cihazların da üretimlerinde ve geliştirilmelerinde büyük rol oynadıkları, cihazlarda kullanılan yazılımların onlar sayesinde geliştirildiği anlaşılmalıdır.

Bilgisayar Mühendisliğinin Tarihçesi

Bilgisayar Mühendisliği kavramının doğuşu, 20. yüzyılın çok öncelerine dayanmaktadır. Bu dalda kullanılan makineler yirminci yüzyılda gelişmiştir. 1920 yılından sonra bu alanda gelişme yaşanmıştır. Alan Turing, bu kavramın önemli isimlerinden ve kurucularından birisidir. Önceden bilgisayar bilimleri olarak bilinirken, gelişen teknoloji sayesinde Bilgisayar Mühendisliği olarak yeniden adlandırıldı.

Türkiye’de ilk bilgisayar İstanbul Teknik Üniversitesi’nde kullanılmıştır. 1977’de Hacettepe Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi ilk defa lisans düzeyinde Bilgisayar Mühendisliği eğitimine başlamıştır. 2009’dan beri 72 farklı üniversitede bu bölümün eğitimi verilmektedir.

En Çok Bilinen Bilgisayar Mühendisleri

Alan Turing ( 1912 – 1954 )

Turing Welchman makinesi ile ünlenen Alan Turing, bilgisayar bilimcisi, İngiliz matematikçi, ve kriptologdur. Geliştirdiği bu makine, herhangi bir bilgisayarın mantığını simüle edebiliyordu.

John McCarthy (1927 – 2011)

Yapay zeka kavramını ilk ortaya atan kişi olan John McCarthy, Amerikalı bilgisayar bilimcisidir. Lisp programlama dilini geliştirmiştir ve yapay zeka araştırmalarında oldukça önemli katkılarda bulunmuştur.

Ken Thompson (1943 – ) ve Dennis Ritchie (1941 – 2011)

Ken Thompson ve Dennis Ritchie, C programlama diline Unix tabanlı işletim sistemlerine katkılarıyla tanınmaktadırlar.

Linus Torvalds (1969 – )

Linux işletim sisteminin kurucusu ve geliştiricisidir. Finlandiya asıllı Bilgisayar Mühendisi Linus Torvalds, kurduğu işletim sistemine isim verirken, kendi isminden esinlenmiştir.

Larry Page

Google şirketinin CEO’su ve kurucu ortağıdır. Google’ın sıralama algoritmalarından birisi olan PageRank değerini yaratan isimdir. Ancak PageRank değeri günümüzde, Google tarafından pek dikkate alınmamaktadır.

Bu bölümü tercih edecek olan öğrencilerin üye olması gereken yegane kuruluş. BMO.

https://www.bmo.org.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir