Sonradan mı bencil olunur?

Her insanın bir dünyası vardır. Dünyaları da kendileri etrafında gelişirler. Yani insanlar olması gerektiği oranda kendilerini düşünürler. Bencil anlamı nedir? İnsanın kendisini düşünmesi değil, her durumda kendini düşünüp ona göre hareket etmesidir. Peki sonradan mı bencil olunur yoksa bencil mi doğulur? Kişisel gelişim sürecimizde önemli bir etken olan bencillik konusuyla alakalı olan yazıma başlıyorum.

bencil, kişisel gelişim, trump

Birisine yardım etmek, birisinden yardım istemek, birinin bir başkasına yardım etmesini sağlamak. Bunlar her geçen gün başımıza gelebilecek ve sonucu iyi olacak olaylar. Peki bunları gerçekten onlar için mi yapıyoruz? Yoksa kendimizi iyi hissetmek için mi? Hayatımız boyunca yaptığımız tüm kötü şeylerle ve yanında yaptığımız bu iyi şeyler bizi mutlu edecek mi?

Bencil İnsan Psikolojisi

Çevremizdeki insanlar. Bize yakın olanlardan ve olmayanlardan oluşuyorlar. Hatta sevmediklerimiz bile var. Her insanın kendi çıkarları var ve çoğusu inkâr etse de kendi çıkarlarına göre yaşarlar. Her gün çeşitli bencillik örnekleri görmekteyiz. Bir olayda kendi çıkarlarından taviz vermek durumunda kalırlarsa önce olaydaki kişilerin yakınlık derecelerini sorgularlar. Üzülüp üzülmeyeceklerini düşünürler. Bazıları bunu düşünmeden kendi çıkarlarını korumaya çalışırlar ve işte bu durum bencilliklerinin göstergesidir.

Kazanarak ve kaybederek bu hayatı yaşıyoruz. Kimi zaman başkasının kaybettiği şeyleri kazanarak kendimizi tatmin ediyoruz kimi zaman da herkesin kazanmak istediği şeyi kazanarak. Bunları çevremizdekilerle paylaşıyoruz. Paylaştıkça iyi kötü yorumlar alıyoruz. Belki de onlardan bazılarına örnek oluyoruz. Ama sonuç olarak egomuzu tatmin ediyoruz. Ve bize yakın olup, bizi kullanmak isteyen insanlar da egomuza seslenip bize istediklerini yaptırabilecek duruma getiriyorlar. Dolayısıyla da kendimizi kullandırmış oluyoruz. Bu gibi durumların olabileceğinin farkında olup onlara göre çevremizi şekillendirmeliyiz.

En önemlisi kendimizi bencil insanların yanında mutlu hissediyor muyuz? Belki de kendimizi kullandırmayı seviyoruz da farkında değilizdir. Yine de kararlarımız bizim elimizde. Eğer yapabiliyorsak bencil insanlardan uzak durmalıyız. Şayet yapamıyorsak ve buna kendimizi mecbur hissediyorsak, o zaman gerçekten mecbur muyuz onu bir tartışalım kendi kendimize. Gerçekten mecbursak, o insanlar bizden sıkılana kadar yanlarında olacağız. Onların işlerine yaramadığımız vakit onlar bizden uzaklaşacaktır. Kim bilir belki de yapamadığımız şeyi onlar bize yaptıkları için mutlu olacağız belli mi olur?

“Bencil olmak ne demek?, bencil insan ne demek?” sorularının cevabı için buraya tıklayabilirsiniz.

Bencil sevgili ile ilgili bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.

Sonradan mı bencil olunur?” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir