Başarılı mıyız?

Başarılı mıyız? Ya da başarılı olmak istiyor muyuz? Başarılı olduğumuza inanıyorsak bunu nasıl başardığımızı biliyor muyuz? Nasıl başardığımızı bilmiyorsak bunu öğrenmek istiyor muyuz? Ve de en önemlisi, istediğimiz her şey oluyor mu?

Başarı nedir?

Başarı, tanımı insandan insana değişen bir kelimedir. Bir yarışta, bir insan için birinci olmak bir başarıyken, başka bir insan için ilk üçe girmek de bir başarı sayılabilir. Ama asıl önemli olan şey ise başarıya ulaşmak için neler yaptığımızdır. Başarılı insanlar, genellikle onlara başarılı olmanın sırları sorulduğu zaman “çok çalışmak” cevabını verirler. Onların çalışmalarını sağlayan sebepler ne? Her insan için önemlidir bence bu sebepler. Çünkü çoğu sonucu hazırlar bu sebepler. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda da başarının anahtarına giden yol haritasını çizer.

Hedeflerimiz, hayatımızı şekillendirirler. İstediğimiz yerde, istediklerimizle ve istediğimiz şekilde olmak için vaktimizi harcıyoruz her geçen gün. Geçen günlerden elimizde kalanlar ise gelecek günler için küçük ipuçları oluyor. Elimizdeki ipuçlarını hedeflerimiz doğrultusunda şekillendirdiğimiz bu yaşam süreci içerisinde ise çok önemli bir faktör devreye giriyor. Şans.

Şans nedir?

Şans, elde ettiklerimizi bir anda yok edecek kadar acımasız ya da bir anda büyütecek kadar mükemmel bir şey. En ilginç yanı ise bizim bu faktör üzerindeki etkimizin az olması. Şansı değerlendirmek diye bir söz var. Değerlendirebilmek için öncelikle o şansa sahip olmamız gerekmiyor mu? O şansı elde etmenin bir formülü var mı? Yok. Bence biz şansı elde etmeye çalışırsak sonuç hep hüsran olur. Çünkü şans, bizim onu elde edebileceğimiz bir şey değil. O gelip bizi bulacak. Ne zaman? Nerede? Kiminle veya ne ile? Bilinmez. Ama olacak. Bizim bütün çabalarımız ise o şansın bizi bulma ihtimalini arttırmaktan başka bir şey değil. Yani bizler çabaladıkça, elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret ettiğimiz sürece şansın bizi bulma ihtimali artar. Şansın bizi bulma ihtimali artması da bizim başarılı olma ihtimalimizi arttırır.

Başarısız mıyız isimli yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Şans konusundaki yorumları okuyabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Başarılı mıyız?” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir