5G Uyumlu Telefon

Amerika’da başlayan, yavaş yavaş Avrupa’da da yayılan, Türkiye’ye 2020 yılında geleceği düşünülen 5G teknolojisi, kendisiyle uyumlu olacak telefonlarıyla oldukça dikkat çekeceğe benziyor. Akıllı telefon şirketleri tarafından 5G uyumlu telefon üretilmeye başlandı.

OnePlus 7 Pro, LG V50, Moto Z4 ve daha fazla akıllı telefon, 5G teknolojisiyle uyumlu olacak şekilde tasarlandı. Bu cihazlar 5G uyumlu olacakları için, süper hızlı cihazlar olarak adlandırılıyor. Galaxy S10 cihazının 5G uyumluluğu ilk test edildiğinde istenilen sonucu verememiştir. Ancak yapılan çeşitli değişiklikler sonucunda veri hızları 1 Gbps değerini geçmiştir.

5G Uyumlu Telefon Üretimi Yarışı

5G teknoloji ağı, akıllı telefon kullanıcılarına inanılmaz hızlı bir internet olanağı sunuyor. Bu yüzden dünyanın önde gelen telefon şirketleri, üretecekleri akıllı telefonlarını bu teknolojiyle uyumlu şekilde üretmeyi planlıyor. Uyumlu cihaz üretimi konusunda ilklerden olmak, akıllı telefon üreten şirketler açısından oldukça önemli.

5G teknolojisinin hızla yayılmasının en büyük sebeplerinden birisi, devletlerin buna destek olmasıdır. Amerika’da 5G teknolojisinin daha verimli çalışabilmesi için gerekli altyapılar hızlı bir şekilde kuruluyor. İngiltere’de bir havayolu şirketi olan EE, ülkede 5G teknolojisini kullanan ilk havayolu şirketi oldu. Ayrıca İngiltere, Huawei şirketinin 5G alt yapısını, ülkesine kurmaya izin verdi.

2025 yılına kadar Apple şirketinin bu teknolojiye uygun akıllı telefon üretmeyeceği söyleniyor. Çünkü Apple şirketinin prensiplerine uymuyor. Yeni çıkan bir teknolojiyi kullanmaktansa, kullandığı teknolojiyi mükemmelleştirmek, Apple’ın genellikle uyguladığı şeydir.

5G Uyumlu Telefonlar

5G uyumlu telefonlar samsung, 6.7 inçlik ekrana, 1300$ fiyata ve başka telefonları kablosuz şarj edebilme özelliğine sahip olan Galaxy S10, 5G uyumlu bir telefon olarak üretecek. Bu telefonu kullananlar, ayda 80 ila 90 dolar arasında bir ücret ödeyerek 5G teknolojisinden yararlanabilecekler. Ayrıca Galaxy S10, Samsung şirketinin 5G uyumlu tek telefonu olmayacak. yeni çıkacak olan Galaxy Fold, bu teknolojiyi destekler nitelikte olacak.

2020 yılında ülkemizde de kullanabileceğimiz 5G teknolojisinin maddi değerinin ne kadar olacağı bilinmemektedir. Döviz kuruna bağlı olacak şekilde fiyatlandırma yapılacağı düşünülürse, kaliteli bir internet deneyimi için şu ankinden biraz daha fazla para harcanması gerektiği düşünülüyor. 5G uyumlu telefon fiyatları pahalı olacağa benziyor.

Telefonum 5G uyumlu mu sorusunun cevabını öğrenmek isteyen akıllı telefon kullanıcıları, bu sorunun cevabını telefonu aldıkları yere sorarak öğrenebilir veya internetten küçük bir araştırma yaparak da bulabilirler.

Kaynak

5G nedir ve 5G teknolojisi hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. –>

5G uyumlu cep telefonu hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir