5G Teknolojisi

4G ve 4.5G’den sonra 5g teknolojisi 2018’in sonunda dünyanın bazı bölgelerinde kullanılmaya başlandı. Amerika başta olmak üzere günümüzde farklı bölgelerde de kullanılmaya devam etmektedir. 5G ne zaman kullanılmaya başlanacak? Ülkemizde bu teknoloji, 2020 yılında kullanılacağı söyleniyor. 5G destekli telefonlar bu teknolojiyi kullanabilecekler.

5G Teknolojisi Nedir?

5G nedir? 5G sembolündeki G harfi, “generation” yani jenerasyonu temsil etmektedir. Dolayısıyla 5G, beşinci jenerasyon anlamına gelmektedir. 1G, 2G, 3G VE 4G teknolojilerinin devamı olacak şekilde geliştirilmiştir. Önceki teknolojilerden daha gelişmiş olan 5G, telefonlarda kullanılan mobil internetin daha hızlı hale gelmesini sağlamaktadır. Günümüzde 4G ve 4.5G kullanılmaktadır.

Bu teknoloji sayesinde internet dünyasına bir çok yenilik gelmektedir. Kullanıcılar tarafından bağlantı kopma şikayetleri daha da azalacak. Nesnelerin interneti, 5G teknolojisi sayesinde daha da gelişecek. Çünkü 5G ile birlikte, bir şebekenin birden fazla cihaza bağlanma imkanı olacaktır. 5G kullanılmaya başladığında 4G teknolojisi de kendini geliştirmeye devam edecektir. 5G’nin avantajı, 4G teknolojisinin kapsadığı alananın dört katını kapsayabilmesidir.

5G teknolojisinin şifreleme sistemi, 4G teknolojisiyle aynı değildir. 5G ağında kullanılan OFDM, şifrelemesi 4G ağında kullanılan LTE şifrelemesine göre daha hızlı internet erişimine olanak sağlamaktadır. Ayrıca 5G vericileri oldukça küçük olacak. 4G vericilerinin kullandığı baz istasyonlarından ziyade, evlerde kullanılan modemler büyüklüğünde olacak. Küçük vericilerin sayısı arttıkça veri transferi de artmaktadır.

5G teknolojisinin ana hedefi, saniyede 20 GB hızında internete ulaşabilmektir. Ana hedef bu ise diğer hedeflerin ciddiyetinin farkında olunması gerekmektedir.

5G Avrupa’da Kullanılmaya Başlandı

İspanya’nın başkentinde, Vodafone şirketinin de desteğiyle 5G teknolojisi kullanılmaya başlandı. Böylelikle İspanya, Avrupa’da ilk defa 5G kullanan ülke oldu. Hem İspanya’nın hem de Avrupa’nın geleceği açısından etkili olacak bu büyük adım, İspanya’nın Huawei şirketiyle beraber çalışması sayesinde olmuştur. Avrupa’nın diğer ülkelerinin de 5G teknolojisine geçecekleri biliniyor. Ancak ne zaman geçeceklerine dair bir bilgi yok.

Amerika, Huawei şirketinin 5G teknolojili ürünlerini piyasaya sürme konusunda biraz temkinli davranmaktadır. Kendi güvenliklerini sebep göstererek, bu işin yavaşlaması çabası içine girmişlerdir. Ancak Avrupalı vatandaşların pek umurlarında değilmiş gibi görünüyor. Huawei gün geçtikçe gelişiyor ve dünyada yaygınlaşmaya devam ediyor.

Kaynak 1 –> http://www.yeniisfikirleri.net/5g-teknolojisi-nedir-ozellikleri-nelerdir/

Kaynak 2 –> https://shiftdelete.net/abd-karsilik-bir-avrupa-ulkesi-daha-huawei-dedi

Bilgisayar Mühendisliği konusundaki yazım –> https://www.yalcingolayoglu.com/bilgisayar-muhendisligi/

5g telefon için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir