14 Şubat Sevgililer Günü

sevgililer günü

14 Şubat Sevgililer Günü, dünyanın her yerinde kutlanan özel bir gündür. Sevgililerin nedense daha mutlu, sevgilisi olmayanlarında bir o kadar mutsuz olduğu bir gündür.

14 şubat sevgililer günü ne anlama gelir?

Eski Roma’da tanrıların tanrıçası. evlilik ve kadınlık tanrıçası olan Juno’ya saygıdan ötürü tatil ilan edilirmiş. Hemen ertesi gün, yani 15 Şubat’ta ise, Lupercalia Bayramı kutlanıyormuş. Bu bayramın olduğu günde, Romalı genç kızlar isimlerini küçük bir kağıt parçasına yazıp bir kavanoza koyuyorlarmış. Romalı erkekler ise o kavanozlardan bir kağıt parçası seçerek kendilerine bayram eğlencelerini birlikte geçirebilecekleri bir partner seçiyorlarmış. Bu eşleşmelerin geneli evlilikle sonuçlanıyormuş.

14 şubat sevgililer günü hikayesi

Bir hikayesi daha varmış. O da Aziz Valentine isimli bir papazın başından geçen bir olay. İmparator 2. Claudius zamanlarında Roma ordusu asker bakımından zayıf düşmüş. İmparator, bu denli asker ihtiyacının oluşmasının sebebini evlilikte bulmuş. Evlenen gençler ailelerini bırakıp orduya katılıp savaşmak istemiyorlarmış. Bunun sonucunda İmparator 2. Claudius evliliği yasaklamış. Ama papaz Aziz Valentine, gizliden gizliye birbirlerini seven gençleri evlendiriyormuş. Bunu duyan İmparator, Aziz Valentine’yi sopayla dövdürterek öldürtmüş. MS 270 yılında 14 Şubat’ta Hristiyan mezarlığına gömülmüş.

14 Şubat İlk Sevgililer Günü Kartı

sevgililer günü kartı

Küçücük bir olay daha var. Bu olayın toplumsal bir olay haline gelmesinin sebebi, 1800’lü yılların birinde 14 Şubat gününde Amerikalı Esther Howland diye birisi bir kart göndermiş. Bunun sonucunda o gün geldiğinde herkes birbirine kart göndermeye(sevgili olan) başlamış. Tabi zamanla bu kartlar hediyelere dönüşmüş. Ticari anlamda büyük bir gelişme yaşanmış.

Bu bilgilerden daha fazlasına ulaşmak istiyorsanız buraya, buraya ve buraya tıklayabilirsiniz.

Neden Sevgilim Yok?

Google’da sandığımızdan çok daha fazla aranıyormuş bu cümle. Ayda 12.100 kere aratılıyormuş. Ben bunu görünce gerçekten hayretler içerisinde kaldım. Bu kadar gerekli olan birşey mi ya sevgili? İllaki olur zamanın birinde. Bu sorunun cevabını size veremem kusuruma bakmayın. Hem pek tecrübeli değilim, hem de her insan farklıdır yani biriniz sevgili istiyordur ama beğenmiyordur birinizde sevgili istiyorsunuzdur ama istediğiniz sizi beğenmiyordur. Bu konular biraz karışık.

Şunu özellikle belirtmeliyim. 14 Şubat’ta sevgilim yok diye üzülenler 13 Şubat’ta var mıydı? Eğer varsa ve 14 Şubat’ta sizden ayrıldıysa sizin adınıza gerçekten üzüldüğümü belirtmek isterim. Böyle birşey olmaz diye düşünmüştüm, hiç olmazsa bir gün daha bekleyip ayın 15’inde ayrılırlar diye düşünüyordum ama geçenlerde bir videoda, Margot Robbie namı diğer “Harley Quinn” sevgilisinden Sevgililer Gününde ayrıldığını söylemişti. Kendisi çok güzel bir oyuncu ama bir o kadar da acımasızmış :).

14 şubat sevgililer günü şarkısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Saygı ile alakalı yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

14 Şubat Sevgililer Günü” hakkında 6 yorum

  1. Yazıyı aynı gün işlemişiz. 🙂 emeğine sağlık güzel bilgiler var. Şu sevgilim yok bilgisini arkadaşım üzerinde kullandım. 5 bin arama herhalde sana aittir diye espri yaptım. Günlük hayatta faydalanılacak bilgiler var. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir